Franciszek o tym, czym jest nadzieja i gdzie jej szukać

Franciszek o tym, czym jest nadzieja i gdzie jej szukać
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl
6 miesięcy temu
Papież Franciszek

Ludziom coraz bardziej brakuje nadziei. Pandemia koronawirusa i związana z nią niepewność potrafi zasiać w sercu niepokój i odebrać radość życia. Nadzieja jeszcze nigdy nie była tak ważna. Posłuchaj, co na ten temat mówi papież Franciszek i pomódl się zaproponowaną przez niego modlitwą.

Czym według papieża jest nadzieja?

Nadzieja to uśmiech, którego nie brakuje niezależnie od problemów. To światło na końcu tunelu, które zawsze i mimo wszystko trzeba dostrzegać. To energia, której człowiek nawet w sobie nie podejrzewa. Nie uchroni ona przed złem, to prawda, ale da siłę do otwartego stawienia czoła komplikacjom i przeszkodom, nawet tym, które wydają się nie do pokonania. Pozwala chronić się przed podstępnym przenikaniem zła, przed zniechęceniem, rezygnacją, rozpaczą i pesymizmem. Pokonuje pokusę, by się poddać. Uczy się uśmiechać nawet w trudnych chwilach. Kiedy czujemy się zagubieni, a nawet trochę zniechęceni, ponieważ doświadczamy bezsilności i wydaje nam się, że ta ciemność nigdy się nie skończy, posiadanie i przekazywanie nadziei oznacza bycie zwiastunem prawdziwej radości i ufności w przyszły świat. A to właśnie jest żywotna potrzeba ludzkości. Nadzieja to z pewnością coś innego niż optymizm.

Papież o tym, gdzie szukać nadziei

W krzyżu Jezusa. Pierwszą korzyścią płynącą z wiary w Boga jest otrzymanie od Niego nadziei, która uwalnia od strachu. Z wiary zawsze wypływa radosna nadzieja, zdolna do zmiany świata. A duszą nadziei jest modlitwa. Odkryjmy na nowo obrzędy i modlitwy błagalne na trudne chwile zaczerpnięte z tradycji chrześcijańskiej, na przykład inwokacje w chorobie, prośby o uwolnienie od zła, o pełne ufności powierzenie działaniu Ducha Świętego. Doradzam trzy kroki, które możemy wykonać w naszych domach: otworzyć nasze serca na Jezusa, powierzyć Mu ciężary, trudy, rozczarowania i obawy życia; słuchać Boga, biorąc do ręki Ewangelię; modlić się do Niego w ten sposób:

Pozostań z nami, Panie. Pozostań ze mną. Potrzebujemy Ciebie, aby odnaleźć drogę. Bez Ciebie jest noc.

Odkrywając obecność Jezusa w nas i obok nas, otrzymujemy światło i wewnętrzny pokój: w ten sposób rozjaśnia się czas dany nam na ziemi, a razem z nim rozpoczyna się życie w niebie, radosne i owocne na wieczność.

 

Fragment książki Domenico Agasso "Świat jutra"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Franciszek o tym, czym jest nadzieja i gdzie jej szukać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.