Kraków to nie tylko zabytki i knajpiany gwar. Jeśli nie masz pomysłu, co robić w wolnym czasie, a lubisz korzystać z tego, co daje przyroda, mamy dla ciebie trzy podpowiedzi.
Temat wykorzystania seksualnego w Kościele wciąż jest delikatny, trudny i bardzo bolesny. Jest też wymagający – bo by naprawdę dobrze się nim zająć, trzeba zmiany mentalności.
Jak czerpać radość z każdego dnia? Jak pozbyć się lęku i poczucia bezradności? Spróbuj pokochać siebie. Nikt nie zrobi tego lepiej. Każda z nas ma lepsze i gorsze chwile w życiu. To normalne. Co jednak możemy zrobić, by patrzeć na siebie z większą miłością? Oto kilka podpowiedzi Virginii Ann Froehle, autorki książki „Kobiece serce”.
Liczne ślady nadziei ofiarowanej światu przez Boga możemy odnaleźć w wielu miejscach Pisma Świętego. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że nadzieja jest czymś obiektywnym, rzeczywistym. Jest substancją, to znaczy fundamentem, podstawą, na której człowiek wierzący opiera całe swoje życie. Chrześcijańska nadzieja jest stałą łaską. Jest nade wszystko darem Boga, owocem działania Jego dobroci względem człowieka. Nadzieja jest cudownym odkryciem, że nawet gdyby spotkały człowieka wielkie trudy i przeciwności, to mimo wszystko i wbrew wszelkiej po ludzku tylko pojętej nadziei będzie on ufał Bogu. On go poprowadzi tak, by nie zwątpił nigdy w Jego pomoc. Człowiek obdarzony łaską nadziei będzie zawsze pamiętał, że Bóg kocha go i nigdy o nim nie zapomni.
"Czytając książkę, poczułem, że muszę do Broniszewic zaglądnąć, jako człowiek, ksiądz, ewangelizator, teolog i wykładowca, rekolekcjonista i misjonarz miłosierdzia. Potrzebuję dotknąć Ciała Chrystusa, w tej Jego szczególnej części, tam w Wielkopolsce, u Sióstr Dominikanek i Domu Chłopaków" - pisze ks. Przemysław Sawa.
- Franciszek jest niezachwiany w swoim codziennym zaangażowaniu, by wychodzić na spotkanie ludzi, by prowadzić dialog z każdym, wspierać słabych, dodawać otuchy zdesperowanym, budować mosty i burzyć mury, by być blisko, konkretnie i duchowo, każdej osoby, zwłaszcza cierpiącej - podkreśla Domenico Agasso, dziennikarz włoskiej gazety "La Stampa", autor wywiadu-rzeki z papieżem, który ukazał się formie książki "Świat jutra" (Wydawnictwo WAM).
Chrystus zaleca nam, swoim uczniom, byśmy udali się na miejsce osobne i kontemplowali Go w Jego modlitwie w samotności, w której objawia się Jego i nasza najważniejsza tożsamość. „Osobno”, bo na osobności człowiek odkrywa właśnie wartość siebie jak „osoby” – kogoś osobnego.
"Wyrzekłyśmy się biologicznego macierzyństwa, bycia matką dla dwójki, trójki, czwórki dzieci, po to, by być matką dla większej liczby ludzi. W Broniszewicach to obecnie pięćdziesięciu sześciu chłopaków. Jasne, że nie damy im biologicznej więzi, ale możemy sobie pozwolić na podejście do nich z cierpliwością, czułością, dać im poczucie bezpieczeństwa." - mówi s. Eliza Myk.
Deon.pl
Badania pokazują, że najczęstszą przyczyną konfliktów między małżonkami jest brak porozumienia w sprawach finansowych. Zaraz po problemach związanych z brakiem dialogu i planowania czasu w małżeństwie. Chcesz dobrze gospodarować domowym budżetem? Oto kilka podpowiedzi.
Benedykt XVI
"Czym Kościół stałby się bez Niego? Niewątpliwie byłby wielkim ruchem historycznym, złożoną i solidną instytucją społeczną, być może czymś w rodzaju organizacji humanitarnej" - powiedział Benedykt XVI.
W dniu śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego wzruszające i pełne szacunku słowa pożegnania napisał Jan Paweł II. Papież, przechodzący rekonwalescencję i odzyskujący zdrowie po zamachu na swoje życie, do którego doszło 13 maja 1981 r., wzywał Polaków: "Ból Wasz niech przemienia się w nadzieję".
Z Justyną Kaczmarczyk, dziennikarką, autorką książki „Zranieni. Rozmowy o wykorzystaniu seksualnym w Kościele”, rozmawia Marta Łysek.
"On nie jest kimkolwiek, lecz jest Przyjacielem i zarazem Tym, który jest Prawdą, dającą ludziom życie; a tym, co daje, nie jest byle jaka radość, lecz sama radość, dar Ducha Świętego" - przeczytaj poruszającą homilię papieża-seniora, którą wygłosił w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Pierwsze, co powinno wzbudzić czujność u rodziców, to zmiany w zachowaniu i dotychczasowym funkcjonowaniu dziecka. Na przykład pogodna siedmiolatka stała się smutna, przygnębiona, ma kłopoty z jedzeniem, popłakuje po kątach. To sygnał, że może dziać się coś złego.
Papież Franciszek
"Prawdą jest, że być może nigdy wcześniej tak bardzo jak w trzecim tysiącleciu młode pokolenia nie płaciły tak wysokiej ceny za kryzys gospodarczy, zdrowotny i moralny. Ale użalanie się nad sobą do niczego nie prowadzi, wręcz przeciwnie, wówczas kryzys zwycięży" - ostrzega papież.
Bez tej zdolności słuchania Kościół nie skomunikuje się nie tylko ze zranionymi, ale w ogóle z bardzo mocno zautonomizowanym współczesnym człowiekiem i społeczeństwem.
Nigdy nie wiadomo, kiedy spotkamy na swojej drodze prawdziwego anioła lub staniemy się kimś takim dla potrzebującego.
Benedykt XVI
"Raz jeszcze, drodzy przyjaciele, możemy dostrzec, jak wiele Duch Święty daje światu - miłość rozwiewającą niepewność, miłość pokonującą lęk przed zdradą, miłość niosącą w sobie wieczność, prawdziwą miłość, która wprowadza nas w trwałą jedność!" - mówił Benedykt XVI do młodzieży.
Za to, ile dostałam od niej, za dar jej życia, za jej miłość do nas, za mój rodzinny dom.
Tomasz Terlikowski "Kiedy kończy się życie. Rozmowy o konsekwencjach rozwoju medycyny" - to nowa książka znanego publicysty, który podjął się pokazania dylematów związanych z umożliwianiem przedłużania życia ciężko chorych pacjentów oraz etycznymi i duchowymi aspektami tego zagadnienia, gdy trzeba postawić pytanie: kiedy to życie wolno zakończyć.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}