Początek nowego roku jest dla wielu z nas okazją do robienia różnych podsumowań i planów na nadchodzące miesiące. Jak jednak przeżyć kolejny rok, by nie umknęło nam coś ważnego? Oto kilka cennych myśli Pawła Krupy OP z książki „Koniec czasów”.
Bycie parą przypomina bycie studnią, z której codziennie czerpie się wiadra wody. Każda studnia, która orzeźwia innych, musi mieć swoje własne źródła orzeźwienia. Jednym ze sposób podtrzymywania intymności w związku jest randkowanie - przekonują autorzy książki „Duchowość, intymność i seksualność”.
Potwierdzenie przez nauczanie Kościoła trwałości synajskiego przymierza Boga z Izraelem otwiera kwestię współistnienia w czasie różnych przymierzy Boga z ludźmi - pisze ks. prof. Łukasz Kamykowski w książce "Obraz Izraela i Żydów w myśli chrześcijańskiej".
Czas, w którym obejmował urząd Piotrowy był złożony i skomplikowany. Świat komunistyczny wiedział, że kardynał Karol Wojtyła stanie się potężnym orędownikiem demontażu nieludzkiego systemu i będzie promotorem prawa narodów do wolności i samostanowienia - pisze ks. Robert Nęcek.
We współczesnym społeczeństwie ciągłe pragnienie posiadania coraz większej ilości dóbr od dawna nie ma nic wspólnego z fizjologiczną potrzebą. Dogadzamy sobie i wcale przez to nie jesteśmy szczęśliwsi. Sens życiu potrafią nadać cele, na które musimy czekać i które wytrwale musimy osiągać - takie wskazówki podsuwa nam Julia Fischer w książce "Zakochany mózg i inne nieznane stany".
Alicja Lenczewska - "mistyczka ze szczecińskiego bloku", jak nazywa ją w swojej książce Tomasz Terlikowski, nawróciła się w 1985 roku, w wieku 51 lat. Zmarła zaledwie dziesięć lat temu - 5 stycznia 2012 r., a jej dzienniki pomagają dziś tysiącom ludzi w odnalezieniu drogi do swojego wnętrza i do Boga. Jej własna droga była naznaczona samotnością.
Wykazano skuteczność terapii: poznawczo-behawioralnej, interpersonalnej i zorientowanej na rozwiązanie oraz terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). W odniesieniu do treningu uważności [mindfulness - przyp. red] ustalono, że zmniejsza ryzyko nawrotu depresji w przyszłości. Psychoterapia psychodynamiczna oraz psychoterapia zorientowana na klienta nie dysponują jeszcze orzeczeniem „udowodniona skuteczność” - pisze holenderski psycholog Huub Buijssen w książce "Depresja. Poradnik dla przyjaciół i rodziny".
- Jeżeli nasza egzystencja jest tylko fanaberią chemii i fizyki, to życie jest bez sensu. Jestem człowiekiem słabym. Chcę mieć jakieś oparcie i nadzieję. Że gdzieś tam jednak się spotkamy - wyznał znakomity polski aktor Franciszek Pieczka. Zapis jego rozmowy z Katarzyną Stoparczyk znajduje się w książce "Jak mieć w życiu frajdę".
Jej książki są w wielu polskich, katolickich domach; jej duchowe zapiski, fragmenty duchowych rozmów z Jezusem pojawiają się na profilach portali społecznościowych i niewątpliwie wpływają na życie religijne Polaków. Obok Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej to właśnie jej teksty wydają się najczęściej czytaną mistyką kobiecą w Polsce - pisze Tomasz Terlikowski we wstępie do wydanej właśnie książki "Alicja Lenczewska. Świadectwo życia".
"Święty Szczepan mówi nam przede wszystkim o Chrystusie, o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie, stanowiącym centrum dziejów i naszego życia. Możemy zrozumieć, że krzyż jest zawsze w centrum życia Kościoła, a także naszego osobistego życia" - głosił papież Benedykt XVI o św. Szczepanie, pierwszym męczenniku Chrystusa. Zapis tych rozważań znajduje się w książce "Benedykt XVI. Świadkowie Pana. Twórcy pierwotnego Kościoła".
Józef nie rozpowiada po sąsiadach, kim jest dziecko Miriam. Robi swoje i pozostaje tym, kim był przed całą tą przedziwną sytuacją. Godzi się na spotkanie z Bogiem twarzą w twarz, mimo że jest zwykłym człowiekiem - rozważa Maria Miduch w książce "Mężczyźni wybrani przez Boga. Dzieje rodu św. Józefa".
Wydawnictwo Arsarti
Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki na święta, od kiedy chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie i dlaczego przyjęło się, że na stole wigilijnym powinno być 12 potraw - o tym piszą w "Niezbędniku wigilijnym" Joanna Sobczyk-Pająk i ks. Robert Nęcek.
Czy nasz mózg jest zaprogramowany na odczuwanie rozkoszy, kiedy się na kimś mścimy i wyobrażamy sobie, że ktoś cierpi? Czy to raczej mechanizm obrony własnej, gdy ktoś wyrządza nam krzywdę? - na te pytania odpowiada Julia Fischer w książce "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany".
Bóg nie uzgadnia z Józefem tego, że Miriam urodzi Syna Bożego. Uzgadnia to z Miriam. Nie posyła anioła z pytaniem o zgodę męża; pyta samą kobietę. A Józef? Nie ma kontroli nad Miriam i Jej relacją z Bogiem. Nie ma kontroli nad Jej decyzją. Musi więc być naprawdę dojrzałym mężczyzną, by dać jej taką wolność - rozważa Maria Miduch w książce "Mężczyźni wybrani przez Boga. Dzieje rodu św. Józefa".
- Gdy zakładam, że jest ten inny świat, jest pięknie z tym odczuciem, istnienie Pana Boga ma sens, a ja zyskuję ogromną siłę, ogromną potrzebę bycia, czuję ją w sercu - mówi Krzysztof Hołowczyc w książce "Jak mieć w życiu frajdę" autorstwa Katarzyny Stoparczyk.
- Na szczęście mam taką konstrukcję, że jeśli dzieje się coś złego, trudnego, to zachowuję przenikliwość umysłu i działam do końca. Kiedy wszyscy tracą głowę, utrzymuję kontrolę - mówi Martyna Wojciechowska w książce "Jak mieć w życiu frajdę" autorstwa Katarzyny Stoparczyk.
miastoliteratury.pl/Deon.pl/mk
Mieszcząca się przy ul. Kopernika 26 w Krakowie księgarnia WAM otrzymała nagrodę w kategorii "Najlepsi księgarze" w konkursie organizowanym przez miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wyniki konkursu zostały ogłoszone dziś, w przypadający 13 grudnia Dzień Księgarza.
Zbigniew Parafianowicz / DEON.pl
Rosjanie znali amerykańskie prywatne firmy wojskowe, nie były one jednak dla nich inspiracją. Poza tym jankesi zajmowali się tylko ochroną VIP-ów, a to było za mało. Spadochroniarz Eeben Barlow z dawnego RPA wzbudzał szacunek - opisuje Zbigniew Parafianowicz w książce "Prywatne armie świata. Czyli jak wyglądają współczesne konflikty".
Józef i Miriam już są małżeństwem, ale jeszcze nie mieszkają razem. Mówi nam o tym stwierdzenie, że Miriam jest dziewicą, ale poślubioną Józefowi. To jest właśnie ten czas, w którym mężczyzna buduje dom dla swojej rodziny - opisuje Maria Miduch w książce "Mężczyźni wybrani przez Pana. Dzieje rodu św. Józefa".
Deon.pl
Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, dla realizacji interesów państwa często wykorzystuje prywatne armie, z których najbardziej znana jest tzw. Grupa Wagnera. O tym, czym są i jak funkcjonują "państwowi" najemnicy mówi Zbigniew Parafianowicz, autor książki „Prywatne armie świata. Czyli jak wyglądają współczesne konflikty”.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}