Jezus jest Bogiem-człowiekiem czyniącym znaki i cuda. A jednak niektórzy ludzie nadal nie wierzą. Więc Jezus mówi im, że otrzymają jeden, ostateczny znak.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa setki, a może i tysiące chrześcijan udawały się na pustynię. Co znajdowali tam, gdzie się znaleźli?
Od samego początku historii zbawienia słowa te wybrzmiewają jak dzwon przed mszą pogrzebową. Potrzebujemy Zbawcy, ponieważ jedyną osobą, która może nas wybawić od śmierci, jest Ten, który najpierw dał nam życie.
"Nie strzeli - pomyśleli żołnierze. Chłopiec krzyczał, bił się pięściami po piersi, płakał, ale też myślał: Nie strzeli, nie strzeli. - Oficer stał niezdecydowany, palce zaczęły mu marznąć, czuł, że nie ruszy kurkiem".
„Mając różne historie życia i różne doświadczenia, w jakiś sposób różną drogę do Pana Boga, byliśmy w stanie dojść do porozumienia w prawie każdym temacie” – mówi ks. Krzysztof Porosło.
Karnawał jest czasem radości i imprez z przyjaciółmi. Szczególnie ten ostatni rok przypomniał nam, jak cenne i ważne są takie spotkania przy stole. Jak w pandemicznej rzeczywistości świętować z bliskimi? Czy wśród znajomych twarzy możemy dostrzec jeszcze jednego wyjątkowego gościa… Boga? Ile prawdy niesie w sobie powiedzenie „przez żołądek do serca”?
Sama myśl o śmierci w owym czasie napełniała go tak wielką radością i taką pociechą duchową, że cały rozpływał się we łzach. Przeżycie to powracało tak często, że wiele razy unikał wprost myśli o śmierci, aby nie doznawać tej pociechy.
"Być wierzącym to uczestniczyć i w liturgii, i w życiu charyzmatycznym” – mówi ks. Krzysztof Porosło.
kard. Kurt Koch
Koronawirus nie jest karą Bożą w tym sensie, że Bóg wynalazł wirusa i zesłał go na ludzkość, by ją ukarać za grzechy. Taka interpretacja nie jest możliwa, choćby dlatego, że koronakryzys, podobnie jak wiele innych katastrof, najciężej dotyka ubogich, którzy i bez niego doznają licznych cierpień, przez co są szczególnie umiłowani przez Boga.
Odejście dominikanina w wieku 66 lat jest wielką stratą dla życia publicznego w Polsce. Można podejrzewać, że „Pontyfikat na czasy zamętu” to pewnego rodzaju testament ojca Zięby.
„Chcielibyśmy, żeby ta książka pokazała, że nie trzeba wyrywać jednego i zostawiać drugiego, ale można to wszystko ze sobą pięknie skomponować” – mówi Marcin Zieliński. O jakie dwie rzeczywistości w życiu osób wierzących chodzi?
"Można pójść w skrajność w każdej dziedzinie życia, również w wierze. Dlatego to połączenie jest ważne. Będąc liderem wspólnoty charyzmatycznej też spotykam się czasami z różnymi próbami nadużyć i naciągnięć" - mówi Marcin Zieliński.
"Udało nam się spotkać i zamiast konfrontacji potrafiliśmy pogłębić pewne tematy" - mówi Marcin Zieliński. "Nie robiłem tej książki, by się komuś przypodobać lub go rozczarować" - dodaje ks. Krzysztof Porosło.
Są dwie sprawy wynikające z Ewangelii o zwiastowaniu, które trzeba sobie przemyśleć w kontekście rozeznawania woli Bożej w swoim życiu.
Tomasz Maćkowiak
"Spotykam się z uwagami, że jak będziemy patrzeć na Czechów, to zafundujemy w Polsce słaby Kościół. Tyle że po co Kościołowi potęga? Jezus nie miał wojska i milionów fanów, ale wielu katolików tego nie rozumie, bo widzi w Kościele świecką potęgę. Halík idzie w zupełnie innym kierunku" - mówi tłumacz "Czasu pustych kościołów".
Będziemy musieli nasze chrześcijaństwo oprzeć na głębszych fundamentach niż dotąd, bo „bieżąca działalność religijna” w obecnej postaci długo się nie utrzyma. Gdzie chce nas zaprosić Bóg?
Nie rozumiem, jak można kwestionować odprawianie mszy świętych, celebrowanych w obecnej sytuacji przez kapłanów wprawdzie bez udziału wiernych, ale za tych, którzy są powierzeni ich trosce, czy nawet dyskryminować je jako „widmowe msze”.
Dawid Gospodarek / ks. Damian Wyżkiewicz CM
"Próżno głównych prawd wiary szukać w Katechizmie Kościoła Katolickiego. (...) Sam, jeżeli przywołuję na lekcji główne prawdy wiary, to w celu pokazania, jak stereotypowe i zafałszowane bywa myślenie o Bogu" - przyznaje ks. Damian Wyżkiewicz CM, katecheta i Nauczyciel Roku 2019.
Kto jest uczniem Jezusa, powinien być czołowym obrońcą godności kobiet i mężczyzn. Teraz przecież nie ma już mężczyzny ani kobiety, dlatego że wszyscy jesteśmy na nowo stworzeni w Chrystusie.
Być może moja droga krzyżowa przyczyni się do wydobycia na powierzchnię ukrytych ran innych osób.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}