Papież Franciszek do kardynała Krajewskiego: "Jaki jesteś głupi!"

Papież Franciszek do kardynała Krajewskiego: "Jaki jesteś głupi!"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Kardynał Konrad Krajewski opowiada o tym, jak papież skarcił go za zbyt kurczowe trzymanie się przepisów kościelnych i o historii chrztu dziecka prostytutki, jaką Franciszek przedstawił księżom, żeby przemyśleli swoje postępowanie.

Chcę pokazać kilka obrazów, jak uczę się czystej Ewangelii od Jana Pawła II i papieża Franciszka.

Spowiadam między godziną piętnastą a godziną szesnastą w kościele Świętego Ducha, niedaleko Watykanu. To tuż przy via della Conciliazione. Siostra Faustyna mówiła, że to Godzina Miłosierdzia i będą działy się cuda.

Od kilku miesięcy widywałem tam dziewczynę, bardzo ładną zresztą, która siedziała i mówiła koronkę. W końcu weszła do konfesjonału. Jak się spowiadała, to byłem bardzo malutki. Na końcu powiedziała: „Nie mogę dostać rozgrzeszenia”. „Jak to?!” – pytam. „Bo jestem muzułmanką”. Powiedziałem: „Ochrzczę cię…”, i zapadła cisza.

Potem przyszły mi do głowy wszystkie wykłady z prawa kościelnego. Gdzie zapiszę jej chrzest? Tak na dziewięćdziesiąt osiem procent chciałem wyjść i ją ochrzcić. Z konfesjonału prosto do kropielnicy. Ale nastąpiła niefortunna cisza… Ona nic nie mówiła. Ja nic nie mówiłem.

DEON.PL POLECA

 

Tak, trzeba się narazić. Ewangelia nieraz bardzo kosztuje.

Po chwili powiedziałem: „Zakrystia zamknięta, nie wiem, co z księgami”. „Może jutro?” - zaproponowała. Ale nie przyszła.

Opowiedziałem o tym Ojcu Świętemu. „Jaki jesteś głupi! W konfesjonale działa tylko Bóg. Tam nie ma dostępu zły duch” - stwierdził. I dodał: „Nieraz tak robiłem. Wyszedłem, ochrzciłem, tylko nie w kropielnicy, bo nie było wody. Od razu poszedłem pod kran”.

Kiedyś byłem świadkiem, jak papież Franciszek mówił do księży: „Czasem jesteś najważniejszy w kancelarii. Przychodzi kobieta z dzieckiem i mówi: »Proszę księdza, chcę ochrzcić dziecko«. Ksiądz nigdy w życiu jej nie widział i zaczyna rozmawiać, wypełniając jakiś formularz. Pyta: »Imię ojca?«. A ona: »Nie wiem, kto jest ojcem«. »Jak to nie wiesz, kto jest ojcem?!«. »Nie wiem«. Bo skąd prostytutka ma wiedzieć, kto jest ojcem?” Papież dodał: „I właśnie tak kończy się nadzieja na chrzest. Bo synod diecezjalny, bo prawo…. A przecież przyszła do ciebie błogosławiona, jeśli nie święta. Modlimy się o zachowanie życia od poczęcia do śmierci, a przecież mogła zabić. Nie zabiła, przyszła. Co by zrobił Jezus? Co by zrobił Jezus?! Trzeba było spytać: Masz pieniądze na pieluchy? Kupić ci wózek? I powiedzieć: Ochrzczę w tę niedzielę. Przyjęcie będzie na plebanii”.

Tak, trzeba się narazić. Ewangelia nieraz bardzo kosztuje, jest piękna jak wiosna, ale nieraz ciężka jak krzyż.

Fragment pochodzi z książki "Zapach Boga". DEON.pl jest patronem medialnym książki kardynała Konrada Krajewskiego. 

Kardynał, ceremoniarz papieski w latach 1999 - 2013, jałmużnik papieski, doktor teologii, członek Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Konrad Krajewski

Ewangelia przełożona na konkret codziennego życia

Konrad Krajewski uważa, że ludziom trzeba pomagać dziś, a nie jutro, że trzeba się dzielić tym, co mamy najdroższego. O sobie mówi, że jest jak „pogotowie ratunkowe Franciszka”. O...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek do kardynała Krajewskiego: "Jaki jesteś głupi!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.