9 sposobów na to, jak zadbać o siebie po trudnym dniu

9 sposobów na to, jak zadbać o siebie po trudnym dniu
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
Youtube/KasiaSawicka/dm

Ciężkie dni zdarzają się każdemu. Można sobie jednak pomoc, planując „pakiet ratunkowy” na wypadek, jeśli takie dni mogłyby przydarzyć się nam. Jednym pomoże rozmowa z bliską osobą, innym siedzenie w ciszy. Jeszcze innym płacz. O tym, jak sobie radzić po ciężkim dniu, podpowiada psycholog, Katarzyna Sawicka.

Rozmowa z bliską osobą

Nic tak nie pomaga jak to, że mamy osobę, która nas zrozumie i wysłucha. To fenomen ludzkich więzi, bo nic takie nie obniża napięcia, jak połączenie emocjonalnie czy fizycznie z drugą osobą (tym bardziej bliską) nawet przez telefon. To, że ktoś z nami harmonizuje i z głębi serca jest z nami niesamowicie obniża napięcie.

Płacz

Płacz łagodzi ból emocjonalny i fizyczny, więc czasami warto się po prostu wypłakać. Płacz bardzo obniża napięcie w naszym organizmie, obniża poziom kortyzolu. Jednym przychodzi łatwo, innym nie. To ważna uwaga szczególnie dla mężczyzn, którzy często nie pokazują emocji, co jest bardzo niezdrowe dla organizmu.

Odcięcie się od bodźców

Cisza leczy. Jest świetnym lekarstwem, które koi duszę. Po ciężkim dniu dobrze jest wyłączyć telefon, telewizor, komputer czy radio i odciąć się od bodźców. Wszystko, co zakłóca naszą ciszę. Niektórym przebywanie w ciszy przychodzi to łatwiej, innym gorzej, ale warto po ciężkim dni po prostu zanurzyć się w ciszy.

DEON.PL POLECA

Mówienie do siebie

Warto sobie powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni, że warto sobie po prostu odpuścić. Warto powiedzieć sobie, że to co się nam przydarzyło jest przeszłością i że możemy iść dalej. Chodzi o nabranie dobrej perspektywy, że to się wydarzyło jest za nami. Dobrze jest zrobić sobie głęboki wdech i wypuszczając powietrze, oddać również te negatywne myśli, jakie nam towarzyszą.

Spisywanie emocji

Pisanie wypisanie emocji zawsze pomaga. To sprawdzona metoda wg zasady, że to co powiemy na głos albo napiszemy traci moc. Wypisanie wszystkich złych emocji i związanych z nimi faktów, zdystansuje nas od przykrych doświadczeń minionego dnia. Połączenie ręka - oko sprawia, że nasz mózg przestraja się na inne fale.

Praktykowanie głębokich oddechów

Głęboki oddech i odpoczynek, choć wydają się to rzeczy proste, jednak często o nich zapominamy. A warto dodać, że w chwilach stresu oddychamy szybko i płytko. Warto więc zatrzymać się i zacząć głęboko oddychać. Dzięki głębokim oddechom rozluźni się nasz organizm i rozjaśni umysł.

Drzemka

Po ciężkim dniu leżenie na łóżku i odpoczywanie pomaga zregenerować siły. Jest naukowo dowiedzione ze krótkie 20-30 minutowe drzemki regenerują organizm. Poprawiają koncentrację, dodają siły, zwiększają naszą efektywność.

Odpoczynek na świeżym powietrzu

Po ciężkim dniu dobrze jest skoncentrować się na sobie i na swoim oddechu. Można położyć rękę na sercu i zatopić się w danym momencie. Jest to dobra praktyka uważności i nawiązanie ze sobą kontaktu. Wielu osobom pomaga również objęcie samego siebie.

Dzień wolny

Jeśli nagromadzi się nam wiele w ciągu jednego dnia, dobrze jest zrobić sobie dzień wolny. Kiedy jesteśmy przemęczeni łatwiej łapiemy infekcje, zaczynamy chorować, tracimy siły, czyli innymi słowy następuje efekt kuli śniegowej. Warto odciąć się wtedy od pracy i innych obowiązków, kiedy czujemy się obciążeni czy zmęczeni. To dobry czas na relaks, skupienie się na sobie i regenerację.

Youtube/KasiaSawicka/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

9 sposobów na to, jak zadbać o siebie po trudnym dniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.