Boisz się odrzucenia? Taki lęk może być pułapką

Boisz się odrzucenia? Taki lęk może być pułapką

Łatwo dziś o stres i lęk. Wiele osób jest rozdrażnionych, niektórzy bywają niemili wobec najbliższych, inni często tracą cierpliwość. Tak nie musi być. Zobacz drugi odcinek adwentowego cyklu i dowiedz się, jak pobyć się napięcia i niepokoju ze swojego życia.

Pułapka lęku

- Lęk jako emocja jest czymś ważnym, naturalnym i potrzebnym. To informacja, która nam służy. Kiedy nasze ciało reaguje lękiem, informuje nas o tym, że jakaś ważna dla nas potrzeba jest zagrożona. W naszym mózgu wytwarzany jest kortyzol, który ma nas mobilizować do działania i przeciwdziałać zagrożeniu. Często jednak lęk, który w sobie nosimy, nie jest odpowiedzią na realne zagrożenie. Być może to, co nazywamy stresem, napięciem i niepokojem jest pewnego rodzaju schematem, który został w nas wytworzony w dzieciństwie. Może być tak, że kiedy byliśmy dziećmi, doświadczyliśmy zaniedbania ważnych dla nas potrzeb - nasi rodzice nie mieli dla nas czasu lub obrażali się na nas. W związku z tym lęk przed tym, że ktoś będzie niezadowolony, a w związku z tym zareaguje wobec nas odrzuceniem, jest zapisany w naszym okładzie nerwowym. Powoduje to, że w dorosłym życiu jesteśmy wyjątkowo uważni, szukamy jak sonarem wszelkiego rodzaju reakcji, drobnych gestów, które mogłyby wskazywać na to, że zostaliśmy negatywnie ocenieni i w konsekwencji doświadczymy odrzucenia. Jesteśmy przez to permanentnie zalani kortyzolem, nasz mózg nie ma ani przez chwilę wytchnienia (…). Pułapka lęku polega na tym, że często jest on wyobrażony. Wyobrażamy sobie - oczywiście na podstawie wcześniejszych doświadczeń - że na pewno zostaniemy źle potraktowani, na pewno nie będziemy zaakceptowani, na pewno druga osoba będzie niezadowolona. Im bardziej jesteśmy zakładnikami tego schematu, tym bardziej karmimy nasz lęk - mówi dr Agnieszka Kozak.

Spotkanie z akceptacją

- Często pragniemy, aby inni nas zaakceptowali, by potwierdzili, że wszystko z nami w porządku. Zapominamy jednak, że inni też są w lęku i nie mogą dać nam tego, czego oczekujemy. Inni również są przysłonięci swoim lękiem i w związku z tym sami nie wiedzą, czy otrzymają akceptację. Dlatego potrzebujemy spotkać się z własną akceptacją. Powiem nawet więcej - potrzebujemy spotykać się z nią codziennie - dodaje autorka.

Zobacz drugi odcinek adwentowego cyklu "Spotkaj się ze sobą" i dowiedz się, co zrobić, by lęk i napięcie trwale zniknęły z twojego życia.

DEON.PL POLECA

Cykl adwentowy "Spotkaj się ze sobą". Odcinek 2

W adwentowe czwartki publikujemy kolejne odcinki cyklu wideo "Spotkaj się ze sobą". Dr Agnieszka Kozak, psychoterapeuta, praktyk NVC i wykładowca akademicki opowiada o uważności, akceptacji samego siebie, odpoczynku i radzeniu sobie ze stresem - bo Adwent to czas, w którym często trudno nam się zatrzymać. Nie znikają przecież obowiązki rodzinne, praca, nauka - ani powiadomienia w telefonie. Do tego dochodzi stres, często permanentny. Ratunkiem może być złapanie oddechu pośród zabieganej codzienności i spotkanie z samym sobą, bez którego nie wejdziemy w pełną relację z innymi ludźmi i z Bogiem.

Zobacz drugi odcinek na YouTube:

 

dr Agnieszka Kozak - psychoterapeuta, praktyk NVC, wykładowca akademicki. W swojej pracy z ludźmi łączy elementy ciała, emocji, psychiki i duchowości, gdyż wierzy, że człowiek jest jednością psychofizyczną i ważne dla dobrostanu jest, by wszystkie te obszary funkcjonowały prawidłowo. Jeśli chcielibyście posłuchać, jak pracuje, zapraszamy na jej kanał na YouTube>>

 

Pozostałe odcinki:

Psychoterapeuta, praktyk NVC, wykładowca akademicki. W swojej pracy z ludźmi łączy elementy ciała, emocji, psychiki i duchowości, gdyż wierzy, że człowiek jest jednością psychofizyczną i ważne dla dobrostanu jest, by wszystkie te obszary funkcjonowały prawidłowo. Jeśli chcielibyście posłuchać, jak pracuje, zapraszamy na jej kanał na YouTube>>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Berendt, Agnieszka Kozak

By poczuć radość w poniedziałkowy poranek...

Wyobraź sobie firmę wolną od krzyku, konfliktów, wzajemnego punktowania i obgadywania za plecami. Wyobraź sobie środowisko pracy bez kompleksów, bez zagrożenia, przyjazne miejsce, gdzie Ty i ludzie wokół macie...

Skomentuj artykuł

Boisz się odrzucenia? Taki lęk może być pułapką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.