Siedem ważnych pytań, które warto zadać sobie na koniec 2024 roku
Koniec roku w naturalny sposób zaprasza nas do myślenia o życiu, do podsumowań, refleksji i patrzenia z perspektywy na wszystko, co się wydarzyło przez ostatnie dwanaście miesięcy. Oto siedem pytań, które warto sobie zadać, by zobaczyć 2024 rok trochę inaczej. I docenić to, co może nam umknęło...
By w pełni wykorzystać potencjał siedmiu pytań, nie spiesz się - znajdź dobry czas i spokojne miejsce i bez pośpiechu zanotuj swoje odpowiedzi.
Siedem pytań, które warto zadać sobie na koniec roku:
1. Jak myślisz o sobie na koniec 2024 roku? Zrób to stare, dobre ćwiczenie i wypisz wszystkie swoje dobre cechy, umiejętności, osiągnięcia, sukcesy, dobre słowa od innych ludzi, które były dla ciebie ważne i zapadły ci w pamięć - i to wszystko, co sprawia, że myślisz o sobie dobrze. Nie spiesz się i nie ulegaj pokusie fałszywej skromności i umniejszania swoich osiągnięć i talentów.
2. Jakie wydarzenie było dla ciebie w tym roku najtrudniejsze? Dlaczego? Co już w związku z tym wydarzeniem jest za tobą? Czego jeszcze potrzebujesz, by wrócić do zwykłej codzienności i spokoju ducha?
3. Jak opiszesz swoją relację z Bogiem w 2024 roku? Czy w ogóle jest? Jeśli tak, to jaka? Co czujesz, czytając to pytanie i myśląc o swojej relacji z Bogiem? Czy były w niej jakieś przełomowe momenty, odkrycia, rozczarowania, zaskoczenia?
4. Za co czujesz wdzięczność? Rzuć sobie wyzwanie, zajrzyj w swój kalendarz albo notes i wypisz jedną rzecz z każdego z dwunastu miesięcy, która jest dla ciebie powodem do wdzięczności. Jasne - może ich być więcej, ale postaraj się, żeby znaleźć przynajmniej jedną taką rzecz w każdym miesiącu.
5. Co bierzesz ze sobą? Wyobraź sobie teraz, że pakujesz życiową walizkę na 2025 rok. Co w nowym roku dalej chcesz robić: dla siebie, dla swojego związku, jeśli w nim jesteś, dla swojej rodziny, jeśli ją masz? Co chcesz dalej robić w swoim życiu zawodowym? Co cię na tyle cieszy, daje spełnienie, przynosi efekty, że chcesz robić to dalej? Spisz listę. Pamiętaj, że to jeszcze nie decyzje, ale jedynie przegląd możliwości i inspiracja na nowy rok.
6. Co chcesz zostawić? Co nie zmieściło się w twojej walizce? To jasne, że nie ze wszystkiego, co już nie jest dla ciebie, uda ci się zrezygnować 1 stycznia. Dobrze jest jednak popatrzeć na swoje doświadczenia i relacje i zanotować te rzeczy, działania, ludzi, których chcesz mieć w kolejnym roku mniej. Spisz drugą listę - tego, co najchętniej zostawisz przed progiem nowego roku, żeby więcej do tego nie wracać i odzyskać spokój - albo by z uśmiechem zakończyć jedno i uwolnić czas i zasoby na coś zupełnie nowego.
7. Jakie osoby były w tym roku dla ciebie najważniejsze? Może to ktoś, kto jest w gronie twoich bliskich lub przyjaciół i masz go na co dzień "pod ręką". A może to autor przeczytanej książki czy twórca konta w mediach społecznościowych, który swoimi wskazówkami w ostatnich miesiącach pomógł ci w życiu. Może to lekarz, który pomógł ci wyzdrowieć albo duchowy towarzysz, który miał czas, by cię słuchać? Zrób listę takich osób i podziękuj im za to, co ci dały, w najprostszy możliwy sposób. Uwaga: daj sobie na to podziękowanie maksymalnie 24 godziny!
Powodzenia!
Skomentuj artykuł