Biskupi francuscy krytykują konsumpcjonizm i wzywają do modlitwy w obronie życia

Biskupi francuscy krytykują konsumpcjonizm i wzywają do modlitwy w obronie życia
(fot. Dragos Gontariu / Unsplash)
9 miesięcy temu
Beata Zajączkowska / KAI / CNS / kk

"Czy dziecko jest przedmiotem wszechwładzy planów rodziców, czy też jest nam równym człowiekiem?" - pyta arcybiskup Paryża. Apel biskupów wiąże się z planowanymi kontrowersyjnymi zmianami prawnymi.

Senat Francji 19 stycznia wznawia debatę nad nowym prawem bioetycznym, które w lipcu zostało przyjęte przez Zgromadzenie Narodowe. Budzi ono wiele kontrowersji i sprzeciwów, ponieważ udostępnia zapłodnienie in vitro parom lesbijek i samotnym kobietom. Zapewnia też im refundację zabiegu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Biskupi wezwali "wszystkich katolików i katoliczki, jak również ludzi dobrej woli, do zwrócenia się do Boga w modlitwie i poście, prosząc Go o łaskę przejrzenia na każdego człowieka i bycia rzemieślnikami szacunku dla wszystkich ludzkich bytów od poczęcia".

"Z pełnym pokoju, lecz nieustępliwym sercem, katolicy pragną pomóc francuskiemu społeczeństwu w miłości i nadziei na prawdę o ludzkiej godności. W przeciwnym wypadku braterstwo obecne w naszym republikańskim przesłaniu, stanie się iluzją" - podkreślają duchowni.

Biskupi wskazują, że technika nie jest w stanie rozwiązać wszystkiego i że pojęcia "polepszenia jakości życia”, do którego odwołują się ustawodawcy, zawiera w sobie wiele dogłębnych kwestii bioetycznych. W obliczu prawdziwego przewrotu antropologicznego, przed jakim stoi Francja biskupi nie tylko apelują o post i modlitwę, ale prowadzą też szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat podstawowych kwestii bioetycznych. Kampania modlitewna rozpoczęła się 15 stycznia i potrwa do 5 lutego.

Przygotowane w tej kwestii specjalne dossier nosi tytuł "Que nos yeux s'ouvrent” ("Otwórzmy oczy”). Towarzyszy mu cykl filmów przygotowanych przez diecezję Lille, który podejmuje najdelikatniejsze kwestie zawarte w dyskutowanej ustawie. Nowe prawo przemyciło bowiem m.in. poprawkę zezwalającą na aborcję aż do samego porodu - ze względu na "niepokój psychospołeczny” matki.

Arcybiskup Michel Aupetit z Paryża, który z wykształcenia jest lekarzem i wykładał bioetykę zanim wstąpił do seminarium, zwraca uwagę na to, że w rozwiązaniach prawnych zarodki są bagatelizowane i "odrzucane jak produkty konsumpcji".

"Społeczeństwo konsumpcyjne naciska na spełnianie potrzeb dorosłych nie myśląc o tym, jakie niosą ze sobą konsekwencje dla przyszłych pokoleń. W ostatecznym wypadku skutkują one przemocą" - napisał arcybiskup w artykule opublikowanym na łamach "Le Figaro" w czerwcu zeszłego roku.

"Czy to nie przemoc, gdy dziecku zabiera się ojca? Gdy w ciążach mnogich stosuje się selektywną aborcję, albo wtedy, gdy dziecko odkrywa, że zarodek, którym było, mógł równie dobrze trafić pod mikroskop badacza lub na wysypisko po krótszym czy dłuższym przebywaniu w lodówce? Czy dziecko jest przedmiotem wszechwładzy planów rodziców, czy też jest nam równym człowiekiem?" - pytał duchowny.

"Wierzący stawiają pytanie, dlaczego w tym trudnym czasie pandemii prace nad tą kontrowersyjną ustawą bioetyczną tak mocno przyspieszyły” - mówi Radiu Watykańskiemu o. Thierry Magnin, rektor katolickiego uniwersytetu w Lille i specjalista ds. bioetyki.

"Sytuacja cały czas jest bardzo trudna, naznaczona strachem wywołanym pandemią oraz pogłębiającym się kryzysem społeczno-ekonomicznym, który już nas mocno dotyka. Stąd wiele konkretnych działań charytatywnych podejmowanych przez Kościół, by wesprzeć najbardziej potrzebujących. Dotyczy to głównie bezdomnych, migrantów i młodych ludzi, którzy stracili źródło utrzymania" – tłumaczy o. Magnin.

"Zadziwiające jest to skupienie się teraz na przepchnięciu ustawy bioetycznej, podczas gdy jest tak wiele pilniejszych kwestii, które wyciągnęła na światło dzienne pandemia: coraz większe zubożenie rodzin, czy choćby nieskuteczność francuskiego systemu opieki zdrowotnej. Pandemia wskazuje na potrzebę tego, co Franciszek nazywa kwestią ekologii integralnej i podjęcia konkretnych działań” – podkreśla duchowny.

źródło: Beata Zajączkowska / KAI / CNS / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch
19,37 zł
27,67 zł

Uchyl drzwi, za którymi czeka Bóg

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie...

Skomentuj artykuł

Biskupi francuscy krytykują konsumpcjonizm i wzywają do modlitwy w obronie życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.