Caritas arcybiskupa Romero

Caritas arcybiskupa Romero
(fot. EPA/OSCAR RIVERA)

Dwa wydarzenia w Kościele stały się ważnym sygnałem dla świata. W niedzielę, 17 maja w Rzymie zakończyło się 20. Zgromadzenie Ogólne Caritas Internationalis a w sobotę, 23 maja w Salwadorze dokonano beatyfikacji arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero, męczennika. Oba fakty są ze sobą powiązane.

Nowym przewodniczącym Caritas Internationalis  został Kard. Luis Antonio Tagle , arcybiskup Manili. Jest on pierwszym pochodzącym z Azji. Zastąpił  kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagę, który piastował tę funkcję przez dwie kadencje. Kard. Tagle bywa nazywany "Wojtyłą z Azji". Znany ze swej wrażliwości, otwartości i radosnego charakteru,  uchodzi za jedynego duchownego, który doprowadzał statecznego Benedykta XVI do śmiechu. Młodzież mówi o nim "Chito" (co znaczy "Wielki"). To najpopularniejszy kardynał na Facebooku, z ponad półmilionową rzeszą sympatyków ("lajków’).

Na zakończenie obrad delegatów ze 160 krajów współpatronem Caritas ogłoszono męczennika za wiarę i obrońcę ubogich, arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero. Dołączył on więc do dwojga aktualnych patronów: bł. Matki Teresy z Kalkuty i św. Marcina de Porres.

DEON.PL POLECA

O decyzji Zgromadzenia Caritas informowało poniedziałkowe L’Osservatore Romano, zamieszczając świadectwo o męczenniku autorstwa O. Jona Sobrino, jezuity, który w 1989 r. sam cudem uniknął śmierci podczas masakry w jego domu zakonnym w Salwadorze. Zabito wówczas 6 jezuitów i 2 kobiety - kucharkę i jej nastoletnią  córkę. L’Osseratore obficie cytuje najnowszą książkę J. Sobrino, "Romero. Martire di Cristo e degli oppressi" ("Romero. Męczennik za Chrystusa i uciśnionych", Bologna 2015), w tym słowa:  "Poprzez swą wiarę w Boga, stał się obrońcą życia, zwłaszcza życia ubogich".

Arcybiskupa  Romero zastrzelono 24 marca 1980 r. podczas Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Wraz z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego od 1993 r.,  w rocznicę śmierci hierarchy, z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w wielu krajach obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. W 2010 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rocznicę jego śmierci Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy o Ofiarach Poważnych Naruszeń Praw Człowieka. Inicjatywie patronowało 45 państw członkowskich, w tym Polska.

Jan Paweł II w dniu śmierci abp. Romero nazwał go "gorliwym pasterzem", dwukrotnie modlił się przy jego grobie w katedrze w San Salvador: w 1983 i 1990 r. Biskup pomocniczy archidiecezji San Salvador, Gregorio Rosa Chávez, współpracownik i przyjaciel abp. Romero, powiedział mediom iż "w 1983 r. Jan Paweł II zrozumiał, że abp Romero był nowym typem męczennika Kościoła".

Salwadorski hierarcha oświadczył, że "abp Romero nie był świętym jednej partii, był świętym wszystkich, szczególnie młodzieży". Swoim życiem i ofiarą uczy nienaruszalnej godności człowieka. Zdaniem bp. Rosy, jest on "niewygodnym świętym, bo prorocy są niewygodni". Przyjmując takiego patrona, światowa Caritas podkreśla wybór własnej drogi nie tylko jako dzieła doraźnej czy długofalowej pomocy potrzebującym ale także jako "niewygodnego proroctwa dla świata".

--------------------------------------------------------
Felietony Grzegorza Dobroczyńskiego SJ można usłyszeć w każdą niedzielę w programie Familijna Jedynka w Programie 1 Polskiego Radia.
Grzegorz Dobroczyński SJ - doktor teologii, analityk mediów, od 1991 r. stały współpracownik redakcji katolickich w Polskim Radiu (4 lata jako red. nacz.) i TVP, komentator pielgrzymek Jana Pawła II od 1983 roku (współpraca z ZDF w czasie drugiej pielgrzymki do Polski), obecnie nauczyciel religii w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas arcybiskupa Romero
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.