Czy papież wprowadzi kobiety do kolegium kardynałów? "Franciszek mógłby to zrobić"

Czy papież wprowadzi kobiety do kolegium kardynałów? "Franciszek mógłby to zrobić"
(fot. M.Mazur/episkopat.pl)

W tej sprawie wypowiedział się rzecznik Watykanu oraz jedna z najważniejszych redaktorek watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano.

Ich wypowiedzi pojawiły się w artykule Elizabeth Barber zamieszczonym w prestiżowym dziale "Persons of Interests" internetowego wydania "The New Yorker".

Całość artykułu poświęcona jest portretowi Lucetty Scaraffii, włoskiej publicystki, dziennikarki i teolożki. Scaraffia publikuje dla najważniejszych włoskich dzienników i czasopism, jest również jedną z najważniejszych redaktorek watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano.

 

Scaraffia o kobietach w kolegium kardynalskim

Barber opisuje w swoim tekście m.in. rozmowę na temat możliwości włączenia kobiet do kolegium kardynalskiego. Jak pisze dziennikarka "The New Yorker": - Kilka dni po naszym pierwszym spotkaniu spotkałam Scaraffię na kolacji na jej werandzie wraz z mężem, który również jest historykiem i tłumaczem. (...) W pewnym momencie naszej rozmowy, nad makaronem i talerzem mozzarelli, Scaraffia powiedziała: "Chciałabym, żeby kobiety zostały kardynałami".

Barber wskazała, że początkowo była zaskoczona tym komentarzem, gdyż wcześniej Scaraffia wyznała jej, że nie jest zwolenniczką kapłaństwa kobiet czy też, że uważa, że kobiety nie powinny przyjmować pigułek antykoncepcyjnych. "I to ona wierzy, że kobiety powinny być kardynałami i zajmować stanowisko tuż poniżej papieża, którego kardynałowie wybierają i mu doradzają?" - pytała retorycznie dziennikarka. Scaraffia w rozmowie dodała, że papież nadając kobiecie status kardynała "miałby przeciw sobie wszystkich". Stwierdziła również, że być może zrobi to tuż przed śmiercią lub rezygnacji z posługi biskupa Rzymu. "Mógłby to zrobić" - dodała Scaraffia - "On mógłby".

DEON.PL POLECA

 

Prawo kanoniczne i teologia

Ostatnim świeckim kardynałem był Teodolfo Mertel, włoski prawnik, który został ustanowiony przez papieża Piusa IX w 1858 roku. Dopiero w 1917 roku Stolica Apostolska zmieniła prawo kanoniczne, ograniczając kolegium kardynałów do osób, które mają święcenia kapłańskie, a w latach 80. XX wieku kandydatury ograniczono wyłącznie do biskupów.

"Prawo kanoniczne nie jest jednak Ewangelią" - pisze Elizabeth Barber powołując się na opinię watykanisty, Massimo Faggioliego. Faggioli stwierdził, że papież może zmienić to prawo "za pomocą pociągnięcia piórem".

 

Komentarz rzecznika Watykanu

Barber napisała również do rzecznika Watykanu, Grega Burke, z zapytaniem, czy jego szef nadałby kobiecie status kardynała.

"To interesująca dyskusja" - odpowiedział Burke. - "Ale papież nie ma zamiaru obdarzać kobiet godnością kardynalską". Dziennikarka "The New Yorker" wysłała odpowiedź do Lucetty Scaraffii.

Redaktorka "L'Osservatore Romano" stwierdziła, że odpowiedź Burke'a nie jest ostateczna. "Myślę, że doświadczamy poważnego i głębokiego kryzysu Kościoła" - napisała Scaraffia, dodając, że doprowadzi on do radykalnej zmiany: - "kto wie, może nawet do wprowadzenia kobiet do kolegium kardynalskiego!".

 

Zmiany, które wprowadził papież Franciszek

Obecny papież wprowadził już kilka zaskakujących zmian i podjął bezprecedensowe decyzje dotyczące różnych kwestii związanych z kościelną hierarchią. W styczniu 2014 roku, niespełna rok po rozpoczęciu pontyfikatu, Franciszek zdecydował się na zniesienie tytułów honorowych księży pozostawiając jedynie odznaczenie "Kapelan Jego Świątobliwości".

W 2016 roku papież powołał specjalną komisję do zbadania możliwości wprowadzenia święceń diakonatu dla kobiet. W czerwcu br. zaś zdecydował się usunąć z kolegium kardynalskiego Theodore'a McCarricka, hierarchę oskarżonego o molestowanie seksualne nieletnich. Była to druga w historii tego typu decyzja papieża.

Więcej na temat historii kolegium kardynalskiego przeczytasz tutaj >>

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Czy papież wprowadzi kobiety do kolegium kardynałów? "Franciszek mógłby to zrobić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.