Dlaczego papież Franciszek nie odwiedził do tej pory dotkniętej wojną Ukrainy?

Dlaczego papież Franciszek nie odwiedził do tej pory dotkniętej wojną Ukrainy?
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
KAI / mp

W swym wydaniu internetowym dziennik rzymski "Il Messaggero" relacjonuje już w niedzielę wieczorem wizytę, jaką kilka godzin wcześniej Franciszek złożył w Bazylice św. Sofii, gdzie spotkał się ze wspólnotą greckokatolicką i jej duchowym przywódcą, arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem.

Witając papieża mówił on o dramacie wojny na Ukrainie, podkreślając, że stanowi ona rezultat agresji Rosji i jest generalnie ignorowana przez wspólnotę międzynarodową z Europą na czele.

"Zdając sobie sprawę, że temat wojny na Ukrainie to w chwili obecnej czysty dynamit, papież wolał mówić na mniej istotne tematy", zauważa w swej relacji watykanistka stołecznego dziennika Franca Giansoldati. Jednym z takich tematów, dodaje, była praca licznych Ukrainek u włoskich rodzin, gdzie opiekują się one dziećmi lub chorymi i osobami w podeszłym wieku.

Papieskie przemówienie do Ukrainy znajdziesz pod tym LINKIEM >>

Papież Bergoglio, który wiele razy już zapraszany był przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki do odwiedzenia Kijowa, nie mógł do tej pory tego uczynić, "ponieważ uniemożliwiała to watykańska Realpolitik" - pisze Franca Giansoldati, wyjaśniając, że w toku jest "podjęta na szczeblu dyplomatycznym współpraca z prawosławnym Patriarchatem Moskiewskim". Dlatego, kończy watykanistka rzymskiej gazety, Franciszek ograniczył się do kilku słów: "Jestem tutaj, aby wam powiedzieć, że jestem blisko was: blisko sercem, blisko modlitwą, blisko, gdy celebruję Eucharystię. Tam błagam Księcia Pokoju, aby umilkła broń".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Dlaczego papież Franciszek nie odwiedził do tej pory dotkniętej wojną Ukrainy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.