Franciszek: honorem jest wierność zaprzysiężonej miłości

Franciszek: honorem jest wierność zaprzysiężonej miłości
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
KAI / kb

O znaczeniu trwania w wierze i miłości do Chrystusa także w ograniczonych warunkach słabości i starości mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat starości Ojciec Święty skoncentrował się dzisiaj na dialogu między zmartwychwstałym Jezusem a Piotrem, opisanym na końcu Ewangelii św. Jana (21, 15-23).

Franciszek zauważył, że tekst św. Jana ukazuje miłość Jezusa do uczniów, a także wzniosłe człowieczeństwo Jego relacji z nimi, zwłaszcza z Piotrem: relacji czułej, ale nie banalnej, bezpośredniej, mocnej, wolnej i otwartej, relacji w prawdzie. Zachęcił, abyśmy i my starali się w tym tonie dawać świadectwo Ewangelii.

Audiencja ogólna papieża Franciszka 22 czerwca 2022 r.

Papież zwrócił uwagę na zawarte w ewangelicznym opisie pouczenie, iż pójście za Jezusem musi znaleźć sposób, aby trwać w swoim wyznaniu wiary – „Panie, Ty wiesz, że Cię kocham” (w. 15.16.17) - nawet w ograniczonych warunkach słabości i starości. W tekście tym zawarte jest też wskazanie, że osoby starsze nie powinny być zazdrosne o młodych, którzy zajmują ich drogę, miejsce, którzy ich wyprzedzają. „Honor, jakim jest wierność zaprzysiężonej miłości, wierność w podążaniu za wiarą, którą wyznają, nawet w warunkach, które przybliżają ich do pożegnania się z życiem, jest tytułem do podziwu dla przyszłych pokoleń i wdzięcznego uznania ze strony Pana” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek dodał, że nawet wówczas, gdy osoby starsze są zmuszone do bezczynności, kontemplując i wsłuchując się w słowo Boże otwierają się na najlepszą cząstką, która nie zostanie im już nigdy odebrana.

Źródło: KAI / kb

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Franciszek: honorem jest wierność zaprzysiężonej miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.