Franciszek: ludzie potrzebują nadziei, aby żyć

Franciszek: ludzie potrzebują nadziei, aby żyć
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

O działaniu Ducha Świętego, sprawiającego, że jesteśmy bogaci w nadzieję mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej. Ojciec Święty wskazał, że chrześcijanie są powołani, stawać się "parakletami" czyli pocieszycielami i obrońcami braci, szczególnie ubogich, wykluczonych i niekochanych. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 15 tys. osób.

Franciszek przypomniał, że Duch Święty jest wiatrem popychającym nas do przodu, sprawiającym, że czujemy się pielgrzymami, zaś nadzieja zbiera wiatr Ducha Świętego i przekształca go w siłę napędową, która popycha łódź, czy to na głębię, czy też do brzegu. Zacytował słowa św. Pawła z listu do Rzymian: "Bóg, [dawca] nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję" (15,13).

DEON.PL POLECA
Franciszek: nie ignorujmy Ducha Świętego >>

Papież wskazał, iż wyrażenie "Bóg nadziei" nie oznacza tylko, że Bóg jest przedmiotem naszej nadziei, ale także Tym, który już teraz sprawia, że żywimy nadzieję, wręcz czyni nas "weselącymi się nadzieją" (Rz 12,12). "Ludzie potrzebują nadziei, aby żyć i potrzebują Ducha Świętego, by mieć nadzieję" - stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że być "bogatymi w nadzieję" oznacza nadzieję "wbrew wszelkiej nadziei" (Rz 4,18), to znaczy żywienie nadziei także wówczas, gdy zabraknie wszelkiego ludzkiego motywu do nadziei, którą umożliwia Duch Święty. Czyni to dając nam świadectwo wewnętrzne, że jesteśmy dziećmi Boga i Jego dziedzicami (Rz 8,16). Papież zaznaczył, że Duch Święty nie tylko sprawia, że możemy być również siewcami nadziei, abyśmy i my byli pocieszycielami i obrońcami braci. "Zwłaszcza ubodzy, wykluczeni, ludzie nie kochani potrzebują kogoś, kto stanie się dla nich «parakletem», czyli niosącym pociechę i obronę" - powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że Duch Święty posyła nadzieję nie tylko w sercach ludzi, ale także w całe stworzenie. Pobudza nas to do poszanowania rzeczywistości stworzonej: "nie można poplamić obrazu nie obrażając artysty, który go stworzył" - stwierdził papież. "Niech bliskie już święto Pięćdziesiątnicy, które jest dniem urodzin Kościoła, zastanie nas na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa i naszą. A dar Ducha Świętego niech sprawi, abyśmy obfitowali w nadzieję, powiem więcej - abyśmy marnowali nadzieję, z tymi wszystkimi, którzy najbardziej potrzebują, najbardziej odrzuconymi, i tymi wszystkimi, którzy jej potrzebują." - zakończył papież swą katechezę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: ludzie potrzebują nadziei, aby żyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.