Franciszek: miłość chrześcijańska jest konkretna

Franciszek: miłość chrześcijańska jest konkretna
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
KAI / jp

Miłość chrześcijanina jest konkretna - podkreślił Ojciec Święty w swojej homilii podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Papież przestrzegał przed tymi ideologiami, które "odcieleśniają" Kościół i zaznaczył, że kryterium miłości chrześcijańskiej stanowi Wcielenie Słowa Bożego.

Franciszek wyszedł w swojej homilii od tekstu pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (2 J, 4-9) i wskazał na znaczenie miłości chrześcijańskiej. Przypomniał, że Pan Jezus zachęca nas do "podążania w miłości" i zauważył, że miłość jest dziś słowem wieloznacznym, używanym w wielu kontekstach. Stąd uznał za konieczne podkreślenie, iż kryterium miłości chrześcijańskiej stanowi wcielenie Słowa Bożego.

- Kto to neguje, jest Antychrystem - przestrzegł Ojciec Święty.

- Miłość, która nie uznaje, że Jezus przyszedł w ciele, nie jest miłością jaką nakazuje nam Bóg. To miłość światowa, miłość filozoficzna, miłość abstrakcyjna, miłość, której czegoś brakuje, miłość w wersji soft. Nie! Kryterium miłości chrześcijańskiej stanowi Wcielenie Słowa. Kto mówi, że miłość chrześcijańska jest czymś innym, ten jest Antychrystem! Kto nie uznaje, że Słowo stało się ciałem i do nas przyszło. To jest nasza prawda: Bóg posłał swego Syna, stał się ciałem i żył tak jak my. Mamy kochać tak, jak miłował Jezus, kochać jak nas nauczył Jezus, kochać naśladując przykład Jezusa, kochać podążając drogą Jezusa, a droga Jezusa, to oddanie swego życia - powiedział papież.

Franciszek zaznaczył, że jedynym sposobem miłowania tak, jak Pan Jezus jest nieustanne wychodzenie ze swego egoizmu i służenie innym, a to dlatego, że miłość chrześcijańska jest konkretna, gdyż obecność Boga w Jezusie Chrystusie jest konkretna.

Ojciec Święty przestrzegł przed niewiernością wobec tego nauczania o Wcieleniu, wybieganiu zbytnio naprzód, gdyż w ten sposób pomija się tajemnicę Kościoła. Stąd bowiem rodzą się wszelkie ideologie o miłości, Kościele, odcieleśniające, odbierające Kościołowi Ciało Chrystusa.

Zauważył, że miłość nie może być ideologią, ale zawsze musi być konkretna. Natomiast ideologie pozbawiające Kościół Ciała Chrystusa niszczą wspólnotę, niszczą Kościół. W ten sposób dojdziemy do Boga bez Chrystusa, Chrystusa bez Kościoła i Kościoła bez ludu. Wszystko to jest konsekwencją tego "odcieleśnienia" Kościoła - stwierdził papież.

- Módlmy się do Pana, aby nasze podążanie w miłości nigdy, przenigdy nie uczyniło z nas miłości abstrakcyjnej. Ale, aby miłość była konkretna, z uczynkami miłosierdzia, dotknięciem ciała Chrystusa, Chrystusa Wcielonego. Dlatego diakon, św. Wawrzyniec, powiedział, że ubodzy są skarbem Kościoła! Ponieważ są oni cierpiącym ciałem Chrystusa! Prośmy o tę łaskę, aby nie wybiegać zbytnio naprzód i nie wejść w ten proces, który może kusi wielu ludzi, aby zintelektualizować, zideologizować tę miłość, ogałacając Kościół z ciała, odcieleśniając miłość chrześcijańską. Abyśmy nie doprowadzili do smutnego widowiska Boga bez Chrystusa, Chrystusa bez Kościoła i Kościoła bez ludzi - zakończył swoją homilię Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: miłość chrześcijańska jest konkretna
Komentarze (1)
DP
Danuta Pawłowska
11 listopada 2016, 14:48
1 List św. Jana 4:1-6 “Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Każdy zaś duch, który nie uznaje Jezusa, nie jest z Boga; i to jest duch Antychrysta, który – jak słyszeliście – nadchodzi i już teraz przebywa na świecie. Wy, dzieci, jesteście z Boga i zwyciężyliście ich, ponieważ większy jest Ten, który w was jest, od tego, który jest w świecie. Oni są ze świata, dlatego mówią tak, jak (mówi) świat, a świat ich słucha. My jesteśmy z Boga. Ten, który zna Boga, słucha nas. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu.”

Skomentuj artykuł

Franciszek: miłość chrześcijańska jest konkretna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.