Franciszek na Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła: nie bądźmy letnimi chrześcijanami

Franciszek na Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła: nie bądźmy letnimi chrześcijanami
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
11 miesięcy temu
KAI / df

Nie bądźmy chrześcijanami letnimi, lecz odnajdujmy nasze korzenie w codziennej relacji z Jezusem i w mocy Jego przebaczenia - powiedział papież podczas Eucharystii sprawowanej z okazji uroczystości apostołów Piotra i Pawła.

Na wstępie Franciszek zauważył, że zarówno Piotr jaki Paweł nie byli ludźmi wolnymi od wad i słabości, bowiem punktem wyjścia życia chrześcijańskiego nie jest bycie godnymi, lecz przejrzystymi wobec Boga oraz gotowość uniżenia się, powierzania swego ubóstwa Panu, który czyni wielkie rzeczy z pokornymi. "Mocą, która pozwoliła im pójść naprzód, pomimo słabości było Boże przebaczenie" - wskazał papież.

Ojciec Święty podkreślił, że tylko wtedy, gdy doświadczamy Bożego przebaczenia, naprawdę rodzimy się na nowo. Stamtąd się zaczyna, od przebaczenia; tam odnajdziemy siebie: w wyznaniu naszych grzechów - stwierdził Franciszek.

Następnie papież zwrócił uwagę, że Piotr i Paweł są przede wszystkim świadkami Jezusa, który nie jest dla nich przeszłością, ale teraźniejszością i przyszłością. "Zatem świadkiem nie jest ten, kto zna historię Jezusa, ale ten, kto żyje historią miłości z Jezusem" - powiedział Ojciec Święty, dodając, że świadectwo rodzi się ze spotkania z żywym Jezusem.

Franciszek zachęcił zgromadzonych, by byli świadkami, którzy codziennie mówią Jezusowi: "Panie, ty jesteś moim życiem". Skutkiem tego jest całkowity dar z siebie, miłość bez miary. "Prośmy o łaskę, abyśmy nie byli chrześcijanami letnimi, którzy żyją półśrodkami, którzy pozwalają, aby miłość ostygła. Odnajdujmy nasze korzenie w codziennej relacji z Jezusem i w mocy Jego przebaczenia. Jezus pyta także ciebie, podobnie jak Piotra: «Kim dla ciebie jestem?», «Czy ty mnie kochasz?«. Pozwólmy, aby te słowa weszły do naszych serc i rozpaliły pragnienie nie zadowalania się minimum, abyśmy i my byli żyjącymi świadkami Jezusa" - stwierdził papież.

Na zakończenie Ojciec Święty zwrócił się do nowych arcybiskupów metropolitów i przypomniał, że paliusz, który dziś otrzymali jest znakiem, że pasterze nie żyją dla samych siebie, ale dla owiec. "Jest to znak, że aby je posiąść, trzeba utracić, oddać swe życie" - podkreślił Franciszek.

Papież pozdrowił także delegację Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola i zaznaczył, że jej obecność przypomina, iż nie można się też oszczędzać w drodze ku pełnej jedności między wierzącymi, w komunii na wszystkich poziomach. "Bowiem razem, pojednani przez Boga i przebaczający sobie nawzajem, jesteśmy powołani, aby naszym życiem być świadkami Jezusa" - stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swej homilii.

TUTAJ znajdziecie całość homilii papieża >>

                           

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek na Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła: nie bądźmy letnimi chrześcijanami
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Franciszek na Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła: nie bądźmy letnimi chrześcijanami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.