Franciszek w dzisiejszym dniu zachowywał głębokie milczenie

Franciszek w dzisiejszym dniu zachowywał głębokie milczenie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
RV / pch

Wielką Sobotę papież przeżywał w ciszy. Nie opublikował dziś nawet zwyczajowego tweeta.

Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień ciszy. Wierni kierują swe myśli w stronę Jezusa, złożonego do grobu. To także czas próby wiary wobec wielkopiątkowych wydarzeń. W tym klimacie ten dzień przeżywa także Franciszek. Aby podkreślić jego wyjątkowość i poruszające milczenie.
Dopiero wieczorem, już po zachodzie słońca o godz. 20.30, rozpoczęła się Wigilia Paschalna pod jego przewodnictwem, która wprowadzi wiernych w radosną atmosferę Wielkanocy.

W czasie liturgii Ojciec Święty ochrzci 8 katechumenów, pochodzących z 5 krajów: 4 z Włoch oraz po jednym z Albanii, Peru, Nigerii i Stanów Zjednoczonych. Najstarsza osoba z tego grona ma 52 lata - jest to Isabel Martinez German z Peru, a najmłodszy 28 lat - Kastriot Cristian Dedgjonaj z Albanii.

Jednym z katechumenów będzie 31-letni Nigeryjczyk John Ogah, który 26 września unieszkodliwił 37-letniego żebraka-Włocha, który z siekierą w ręku okradł jeden z supermarketów na przedmieściach Rzymu. Afrykańczyk rozbroił, a następnie "znokautował" napastnika, co utrwaliły kamery telewizyjne zainstalowane w sklepie. Umożliwiło to z kolei karabinierom ująć i aresztować złodzieja, skazanego wkrótce na 4 lata więzienia.

Sam Nigeryjczyk w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica" wyznał, że jest bardzo wzruszony, że przyjmie chrzest z rąk papieża, któremu jednocześnie podziękował za to, że przychylił się do jego prośby. Dodał, że zawsze odznaczał się "wielką wiarą", która pomagała mu w jego życiu. Po swym bohaterskim wyczynie otrzymał zezwolenie na pobyt we Włoszech i od kilku miesięcy ma dach nad głową, a na co dzień pracuje jako magazynier w jednej z placówek Włoskiego Czerwonego Krzyża. Jego ojcem chrzestnym będzie kpt. Nunzio Carbone, dowódca jednej ze stołecznych jednostek karabinierów, dla którego będzie to także - jak sam przyznał - wielkie przeżycie.

Od początku swego pontyfikatu Franciszek ochrzcił w Wielką Sobotę 47 osób z 20 państw. Obrzęd ten łączy się zawsze z przyjęciem dwóch innych sakramentów: I komunii świętej i bierzmowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Franciszek w dzisiejszym dniu zachowywał głębokie milczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.