"Kolejny cud papieża Franciszka". Zawieszenie broni z ELN owocem wizyty papieża w Kolumbii?

"Kolejny cud papieża Franciszka". Zawieszenie broni z ELN owocem wizyty papieża w Kolumbii?
(fot. MikeDotta / Shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / pk

Kolejny cud papieża Franciszka? - pod takim tytułem kolumbijski dziennik "El Espectador" komentuje rozpoczęcie 1 października o północy dwustronnego zawieszenia broni między kolumbijską armią i lewicowymi partyzantami z Wojska Wyzwolenia Narodowego.

Ma ono potrwać do 9 stycznia, lecz są szanse na jego przedłużenie. Zależeć to będzie od oceny jego przestrzegania przez komisję nadzorczą, w której skład wchodzą przedstawiciele ONZ, 20 diecezji kolumbijskich, rządu i partyzantów, generałowie armii i policji. Zawieszenie broni dotyczy 33 gmin, w których działa ELN.

Nie wiesz o co chodzi w wojnie w Kolumbii? Wyjaśniamy >>

Komentator gazety José Tiberio Gutiérrez Echeverri jest zdania, że wizyta papieża Franciszka w Kolumbii na początku września była "transcendentnym i decydującym wydarzeniem", które sprawiło, że nie tylko katolicy, ale także ludzie innych religii i poglądów filozoficznych "przyjęli jego wezwanie, by nie dać sobie odebrać radości i nadziei" na pokój i pojednanie.

Dialog pokojowy między rządem a ELN - drugim pod względem wielkości ugrupowaniem rebelianckim w Kolumbii - rozpoczął się w październiku 2016 r.

Obecność Kościoła w rozmowach ma charakter "wspierający, a nie mediacyjny". O taką rolę w dialogu prosili, za zgodą prezydenta Juana Manuela Santosa, sami partyzanci. W dialogu uczestniczy pięciu biskupów reprezentujących tereny najbardziej dotknięte działaniami ELN.

Wcześniej przez trzy lata trwały rozmowy przedstawicieli ELN i rządu przy udziale delegata Kościoła, którym był metropolita Cali abp Darío de Jesús Monsalve Mejía. Dzięki nim doprowadzono do uwolnienia przez ELN trzech uprowadzonych przez to ugrupowanie osób, a władze zobowiązały się do wypuszczenia na wolność grupy "więźniów politycznych".

*  *  *

W czasie Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek poprosił Polaków, by przyłączyli się do modlitwy za uchodźców. Tydzień modlitwy za uchodźców trwa od 1 do 8 października.

Przyłącz się do inicjatywy i zaproś znajomych do udziału w modlitwie [kliknij w baner]:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
9,97 zł
49,90 zł

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

"Kolejny cud papieża Franciszka". Zawieszenie broni z ELN owocem wizyty papieża w Kolumbii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.