Koptowie zapraszają papieża do Egiptu

Koptowie zapraszają papieża do Egiptu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
KAI / pk

Kościół katolicki obrządku koptyjskiego, a wcześniej także prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi i wielki imam kairskiego uniwersytetu al-Azhar Ahmed al-Tajjeb zaprosili formalnie Franciszka do odwiedzin tego kraju - podał Andrea Gagliarducci z agencji ACI Stampa.

Włoski watykanista nawiązał do papieskiej audiencji z 6 lutego dla biskupów Kościoła katolickokoptyjskiego, którzy przebywali w Watykanie z wizytą "ad limina". Po tym spotkaniu biskup Luksoru 45-letni Emmanuel Bishay przypomniał, że obecnie spotkanie z Ojcem Świętym ma charakter rozmowy nieformalnej. W jej trakcie Franciszek podkreślił szczególne znaczenie edukacji i dialogu zarówno z muzułmańską większością, jak i Koptyjskim Kościołem Ortodoksyjnym, do którego należy większość egipskich chrześcijan.

Z kolei biskupi przedstawili sytuację w swej ojczyźnie, w tym problemy związane z terroryzmem zagrażającym jedności kraju i pokojowemu współżyciu z muzułmańską większością. Podkreślili dobrą wolę władz, które odbudowują kościoły zniszczone przez terrorystów. - Po raz pierwszy prezydent spędził noc Bożego Narodzenia w kościele chrześcijańskim - przypomniał bp Bishay. Zaznaczył wysiłki na rzecz jedności Kościoła i przypomniał wizytę koptyjskiego patriarchy Aleksandrii Teodora (Tawadrosa) II w Watykanie i jego spotkanie z Franciszkiem 10 maja 2013 roku. - Spotkań nie brakuje, choć mamy jeszcze do pokonania długą drogę - stwierdził hierarcha koptyjskokatolicki. Zaznaczył, że 10 każdego miesiąca odbywa się w jego ojczyźnie spotkanie biskupów tych dwóch Kościołów wschodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koptowie zapraszają papieża do Egiptu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.