Papież: Czego ludzie nie wybaczają księżom?

Papież: Czego ludzie nie wybaczają księżom?
(fot. EPA/FABIO FRUSTACI)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie PAP / slo

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że wierni nie wybaczają księżom próżności i przywiązania do pieniędzy.

Podczas spotkania z wykładowcami i studentami rzymskich uczelni kościelnych papież mówił, że przywództwo księży i biskupów polega na służbie.

- Tak trudno uwolnić księdza z próżności. Lud wybaczy potknięcie uczuciowe albo to, że ktoś pije trochę za dużo wina, ale nie przebaczy przywiązania do pieniędzy i próżności - podkreślił papież. Dodał, że próżny ksiądz nie traktuje dobrze wiernych.

 

- Musimy walczyć o to, by w Kościele nie było tych dwóch zjawisk - zauważył Franciszek. Wyraził przekonanie, że przewodzenie wspólnocie wiernych oznacza służbę i miłość do ludzi. Konieczna są, jak dodał, "bliskość, posługa, pokora, ubóstwo i wyrzeczenie".

Papież mówił, że w czasach, gdy nie było telefonów komórkowych, proboszczowie w jego rodzinnym Buenos Aires mieli przy łóżku telefon. - Nikt nie umierał bez otrzymania sakramentów, bo można było zadzwonić do księdza o każdej porze, on zaś wstawał i szedł na wezwanie - wspominał Franciszek, który ponad godzinę odpowiadał na pytania.

- Bez służby nie ma mowy o przywództwie - wskazał i zapytał retorycznie: - Jak można prowadzić lud, jeśli mu się nie służy?.

W trakcie spotkania z nauczycielami i studentami oraz seminarzystami z różnych krajów Franciszek zapewnił o swej bliskości wobec wszystkich pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu i Ukrainy. - Chcę wam powiedzieć, że jestem z wami bardzo blisko w tym momencie cierpienia. Bardzo cierpi Kościół, a Kościół cierpiący to Kościół prześladowany - powiedział papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Czego ludzie nie wybaczają księżom?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.