Papież: część tragicznej historii Litwy przyszła z Zachodu; od Niemców, od Polaków

Papież: część tragicznej historii Litwy przyszła z Zachodu; od Niemców, od Polaków
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / pk

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze powrotnej z Tallina we wtorek, że Litwa, którą odwiedził, wycierpiała ze wschodu i z zachodu. - Część tej tragicznej historii nadeszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków - mówił.

Papież odpowiadał na pytanie, co to znaczy jego zdaniem, że Litwa, którą odwiedził, powinna być pomostem między Wschodem a Zachodem.

Franciszek podkreślił, że Litwa należy do Zachodu i wiele zrobiła, by wstąpić do Unii Europejskiej. "Natychmiast odrobiliście wszystkie lekcje, nie było to łatwe" - dodał.

Papież: młodzi są oburzeni skandalami seksualnymi i ekonomicznymi w Kościele>>

DEON.PL POLECA

Jako drugi dowód przynależności do Zachodu wymienił członkostwo Litwy w NATO.

Papież dodał: "Kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu" - stwierdził.

Franciszek wyraził opinię, że bycie pomostem wymaga stanowczości, przede wszystkim w kwestii swojej tożsamości.

Papież wyznał, że był wstrząśnięty po swej niedzielnej wizycie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w dawnej siedzibie KGB w Wilnie, gdzie widział cele o takiej powierzchni, jak krzesełko, sale tortur i egzekucji.

Dzieje krajów bałtyckich to "historia inwazji, dyktatur, zbrodni, zesłań" oraz "nienawiści do religii, każdej religii" - zaznaczył papież.

Wspomniał duchownych wywiezionych na Sybir, którzy nigdy stamtąd nie wrócili.

- Wiara tych trzech krajów jest wielka, rodzi się z męczeństwa - stwierdził.

Estonia: papież spotkał się z potrzebującymi i ubogimi>>

Franciszek mówił, że także obecnie ma miejsce na świecie dużo okrucieństwa.

- Dzisiaj okrucieństwo się nie skończyło - podkreślił.

W tym kontekście mówił o "okrucieństwie terrorystów Państwa Islamskiego". Przypomniał spalenie żywcem jordańskiego pilota i ścięcie Koptów na plaży w Libii.

To, co się dzieje, to jest "skandal" - oświadczył.

Mówiąc o kwestii migracji papież stwierdził, że w krajach bałtyckich nie ma "populistów". Jak zaznaczył relacjonując swoje rozmowy z przywódcami tych państw, są one gotowe przyjmować i integrować imigrantów , ale - podkreślił - nie masowo, lecz "z rozwagą". Mówił, że miarą ich otwartości i gościnności jest to, że nie może to stanowić "zagrożenia dla ich tożsamości".

To otwarcie "dobrze przemyślane" - podkreślił.

Papieża pytano też o sprawę podpisania tymczasowego porozumienia między Watykanem a Chinami w sprawie nominacji biskupów. Nie zgodził się z opinią kardynała Josepha Zena z Hongkongu, który zarzucił mu, że "sprzedał Kościół w Chinach".

Franciszek przypomniał, że dwustronne rozmowy Chin i Watykanu to proces trwający od lat, to "dialog, by uporządkować kwestie nominacji".

Papież oświadczył, że bierze odpowiedzialność za decyzje podjęte w sprawie nominacji chińskich biskupów i że to on ich mianuje.

Ujawnił, że kiedy niewymieniony przez niego arcybiskup Carlo Maria Vigano wydał oświadczenie zarzucające mu, że wiedział o nadużyciach emerytowanego metropolity Waszyngtonu, otrzymał zapewnienia solidarności także z Chin - od wiernych tzw. Kościoła patriotycznego i tego związanego z Rzymem.

Papież Franciszek powiedział, że tak długo, jak choć jedno dziecko będzie padać ofiarą pedofilii ze strony księdza, będzie to "potworne".

Duchowny "ma zbliżyć dziecko do nieba, a nie niszczyć je" - powiedział.

Zapewnił, że rozumie, iż młodzież jest "zgorszona tym tak wielkim zepsuciem". O tym, że młodzi ludzie są oburzeni skandalami, papież mówił we wtorek w Estonii.

Mówiąc o skandalu pedofilii w stanie Pensylwania oświadczył, że liczba takich przypadków spadła w ostatnich latach.

Jak mówił, Kościół katolicki zaczął uświadamiać sobie nadużycia, włożył cały wysiłek, by rozwiązać tę sprawę. "Kościół uświadomił sobie, że musi walczyć w inny sposób" z tymi przestępstwami - podkreślił.

- W dawnych czasach te przypadki się tuszowało, także w domu - zaznaczył. Taki był sposób myślenia - dodał papież.

- W ostatnim czasie dowiedziałem się o wielu wyrokach skazujących. Nigdy, nigdy nie podpisałem po zapadnięciu wyroku skazującego prośby o akt łaski. W tej sprawie się nie negocjuje - oświadczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: część tragicznej historii Litwy przyszła z Zachodu; od Niemców, od Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.