Papież Franciszek o tym, do czego Kościół jest wezwany. "Kościół nie może trwać nieruchomo"

Papież Franciszek o tym, do czego Kościół jest wezwany. "Kościół nie może trwać nieruchomo"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / jb

Franciszek podkreślił, że zadaniem Ducha Świętego jest przypomnienie, czyli pełne uświadomienie i nakłonienie do konkretnej realizacji nauk Jezusa. I jest to także misją Kościoła.

- Kościół jest wezwany, aby działał jako wspólnota pielgrzymująca, "ożywiana i wspierana światłem i mocą Ducha Świętego, który wszystko czyni nowym. Chodzi o uwolnienie się od więzi doczesnych, jakimi są nasze poglądy, nasze strategie, nasze cele, często obciążające pielgrzymowanie wiary, oraz o to, aby stanąć w uległym słuchaniu Słowa Pana - powiedział papież przed odmawianą w okresie wielkanocnym modlitwą Regina Coeli.

>> TUTAJ przeczytaj pełny tekst

Komentując czytany w roku C w VI niedzielę wielkanocną fragment Ewangelii (J 14, 23-29) Ojciec Święty zaznaczył, że Jezus powróciwszy do Ojca, nadal będzie nauczał i ożywiał swoich uczniów poprzez działanie Ducha Świętego. Franciszek podkreślił, że zadaniem Ducha Świętego jest przypomnienie, czyli pełne uświadomienie i nakłonienie do konkretnej realizacji nauk Jezusa. I jest to także misją Kościoła, "który realizuje ją poprzez konkretny styl życia, cechujący się pewnymi wymaganiami: wiarą w Pana i przestrzeganiem Jego Słowa; uległością wobec działania Ducha, który nieustannie czyni żywym i obecnym Zmartwychwstałego Pana; przyjęcie Jego pokoju i świadectwo dawane mu poprzez postawę otwartości i spotkania z drugim człowiekiem" - powiedział papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że "Kościół nie może trwać nieruchomo, ale jest wezwany, aby przy czynnym udziale każdej osoby ochrzczonej działał jako wspólnota pielgrzymująca, ożywiana i wspierana światłem i mocą Ducha Świętego, który wszystko czyni nowym. Chodzi o uwolnienie się od więzi doczesnych, jakimi są nasze poglądy, nasze strategie, nasze cele, często obciążające pielgrzymowanie wiary, oraz o to, aby stanąć w uległym słuchaniu Słowa Pana" - stwierdził Franciszek.

Papież zaznaczył, że Duch Święty wychowuje nas do logiki Ewangelii, logiki gościnnej miłości, "ucząc nas wszystkiego" i "przypominając nam wszystko, co Pan nam powiedział". Zachęcił, by katolicy prosili Matkę Bożą o pomoc, "abyśmy dali się pouczyć i prowadzić Pocieszycielowi, abyśmy mogli przyjąć Słowo Boże i dawać o nim świadectwo naszym życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o tym, do czego Kościół jest wezwany. "Kościół nie może trwać nieruchomo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.