Papież Franciszek spotkał się z władzami Mauritiusa

Papież Franciszek spotkał się z władzami Mauritiusa
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
11 miesięcy temu
KAI / ml

"Proszę Boga, aby pobłogosławił wasz lud i wszystkie podejmowane wysiłki, by ułatwić spotkanie między różnymi kulturami, cywilizacjami i tradycjami religijnymi w promowaniu sprawiedliwego społeczeństwa, które nie zapomina o swoich dzieciach, szczególnie tych najbardziej potrzebujących" - powiedział papież Franciszek spotykając się z przedstawicielami władz Republiki Mauritius.

Wizyta w pałacu prezydenckim rozpoczęła się od prywatnych rozmów Ojca Świętego z pełniącym obowiązki prezydenta Barlenem Vyapoorym i z premierem Pravindem Kumarem Jugnauthem.

Następnie odbyło się spotkanie papieża z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego ( w tym różnych religii) i korpusem dyplomatycznym. Po odegraniu hymnów watykańskiego i maurytyjskiego, Franciszka powitał p.o. prezydenta Barlen Vyapoory. Nazwał jego wizytę "dniem historycznym" i przypomniał, że 30 lat temu wyspę odwiedził papież Jan Paweł II. Podziękował za to, że do programu papieskiej podróży została włączona mała wyspa na Oceanie Indyjskim. Wskazał, że mieszkańców Mauritiusa charakteryzuje szacunek dla innych, będący źródłem wzorcowego współżycia ludzi należących do różnych religii.

Głos zabrał również premier Pravind Kumar Jugnauth, który podziękował za to, że poprzez swą wizytę papież ożywia życie duchowe mieszkańców Mauritiusa. Wskazał też na zbieżność spojrzenia Stolicy Apostolskiej i Mauritiusa na kwestie pokoju na świecie, zmian klimatycznych i walki z ubóstwem. Zaznaczył, że sercem Mauritiusa, złożonego z migrantów różnych kultur i religii, jest dialog. Dodał, że wielokulturowość należy do DNA Mauritiusa.

Obaj politycy podziękowali papieżowi za wsparcie Stolicy Apostolskiej dla odzyskania wysp Czagos, zajętych przez Wielką Brytanię, która wysiedliła na Mauritius tamtejszych mieszkańców i dla ich powrotu na swą ziemię.

W swoim przemówieniu papież podziękował władzom Mauritiusa za zaproszenie. Pozdrowił także przedstawicieli różnych wyznań i religii obecnych w tym kraju. Podkreślił wielokulturowe, wieloetniczne i wieloreligijne oblicze mieszkańców tego kraju i wyrazi uznanie dla umiejętności uznawania, szacunku i harmonizacji istniejących różnic zgodnie ze wspólnym projektem. Zachęcił do rozwijania "pojednanej różnorodności" służącej budowaniu prawdziwej wspólnoty w łonie wielkiej rodziny ludzkiej.

Franciszek przypomniał, że kraj ten budowali migranci i zachęcił do gościnności wobec migrantów, którzy przybywają tutaj dziś. "Zadbajcie, by ich ugościć, tak jak wasi przodkowie potrafili się nawzajem ugościć, jako protagoniści i obrońcy prawdziwej kultury spotkania, pozwalającej migrantom (i wszystkim) na bycie uznanymi w ich godności i w ich prawach" - zachęcił Ojciec Święty.

Papież zachęcił do rozwijania demokracji i walki z wszelkimi formami korupcji. Zachęcił do rozwijania polityki gospodarczej zorientowanej na osoby, która potrafiłaby dać pierwszeństwo lepszej dystrybucji dochodów, stwarzaniu miejsc pracy, integralnej promocji najuboższych. Podkreślił także znacznie troski o środowisko naturalne człowieka, aby wzrost gospodarczy mógł naprawdę przynieść korzyści wszystkim, bez ryzyka spowodowania katastrof ekologicznych lub poważnych kryzysów społecznych.

Franciszek wyraził uznanie dla sposobu, "w jaki na Mauritiusie różne religie, z ich własną tożsamością, współpracują ze sobą, aby przyczynić się do pokoju społecznego i przypomnieć transcendentalną wartość życia przeciwko wszelkiego rodzaju redukcjonizmom". "Proszę Boga, aby pobłogosławił wasz lud i wszystkie podejmowane wysiłki, by ułatwić spotkanie między różnymi kulturami, cywilizacjami i tradycjami religijnymi w promowaniu sprawiedliwego społeczeństwa, które nie zapomina o swoich dzieciach, szczególnie tych najbardziej potrzebujących. Niech Jego miłość i miłosierdzie nadal wam towarzyszą i was chronią!" - powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie papież pobłogosławił sadzonki drzew endemicznych, które zostaną zasadzone na Mauritiusie i innych należących do tego państwa wyspach Oceanu Indyjskiego w ramach projektu posadzenia 200 tys. drzew, realizowanego przez organizacje pozarządowe we współpracy z Kościołem katolickim.

Franciszek przywitał się też z przedstawicielami różnych religii obecnych na Mauritiusie.

Z pałacu prezydenckiego papież odjechał na lotnisko, gdzie odbędzie się ceremonia pożegnania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek spotkał się z władzami Mauritiusa
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek spotkał się z władzami Mauritiusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.