Papież Franciszek: "Uczmy się żyć Ewangelią"

Papież Franciszek: "Uczmy się żyć Ewangelią"
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI)
CTV / KAI / pk

Do pogłębienia w okresie Wielkiego Postu znajomości Pisma Świętego jako skutecznego narzędzia walki ze złym duchem oraz do umocnienia solidarności z potrzebującymi zachęcił papież w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański" 22 lutego w Watykanie. Po jej odmówieniu i udzieleniu zebranym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego obdarzył ich małą książeczką "Custodisci il cuore" (Strzeż serca), zawierającą najistotniejsze prawdy wiary.

Przeczytaj pełen tekst papieskiego przemówienia.

Nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii (Mk 1, 12-15), zwięźle opisującego kuszenie Pana Jezusa na pustyni, Ojciec Święty zaznaczył, że ukazuje nam on perspektywę i sens Wielkiego Postu, będącego czasem duchowej walki ze złym duchem. Kierując wzrok ku Zmartwychwstaniu Pańskiemu, mamy "stanowczo wejść na drogę Jezusa, drogę, która nas prowadzi do życia" - stwierdził Franciszek.

Analizując sens pustyni zauważył, że pozwała nam ona zejść w głębię, gdzie naprawdę rozgrywa się nasz los, życie lub śmierć. Dodał, że głos Boga słyszymy w Jego Słowie i stąd "ważna jest znajomość Pisma Świętego, ponieważ w przeciwnym razie nie potrafimy odpowiedzieć na ataki Złego".

DEON.PL POLECA

- Pustynia Wielkiego Postu pomaga nam powiedzieć «nie» doczesności, powiedzieć «nie» bożkom, pomaga nam podejmować odważne decyzje, zgodne z Ewangelią i umocnić solidarność z braćmi - zaznaczył Ojciec Święty. Podkreślając, że w tym pielgrzymowaniu towarzyszy nam Duch Święty, zachęcił do pełniejszego uświadomienia sobie, jak wiele dokonuje On w naszym życiu. Pozwoli to nam podczas Wigilii Paschalnej z większą świadomością ponowić przymierze chrztu i wynikających z niego zobowiązań.

Papież poprosił też wiernych o towarzyszenie modlitwą jemu i pracownikom Kurii Rzymskiej podczas rozpoczynających się dziś po południu rekolekcji w Aricci pod Rzymem, w których sam także weźmie udział.

Po modlitwie maryjnej i błogosławieństwie oraz po papieskich pozdrowieniach dla różnych grup pielgrzymów wierni zgromadzeni na Placu św. Piotra otrzymali z rąk wolontariuszy małą książeczkę zatytułowaną "Custodisci il cuore" (Strzeż serca), zawierającej podstawowe prawdy wiary. Ojciec Święty poprosił wiernych, aby pomogła im w nawróceniu i rozwoju duchowym, gdyż - jak zaznaczył - właśnie w sercu człowieka "rozgrywa się mecz codziennych wyborów między dobrem a złem, światowością a Ewangelią, obojętnością a dzieleniem się z innymi. Ludzkość potrzebuje sprawiedliwości, pokoju, a może je mieć jedynie powracając z całego serca do Boga, który jest ich źródłem" - stwierdził Franciszek.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: "Uczmy się żyć Ewangelią"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.