Papież: Kościół katolicki nie może mieszać się w sprawy Cerkwi i politykę w Rosji

Papież: Kościół katolicki nie może mieszać się w sprawy Cerkwi i politykę w Rosji
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
PAP / pk

Papież Franciszek oświadczył, że Kościół katolicki nie może "mieszać się" w wewnętrzne sprawy Cerkwi w Rosji i sprawy polityczne w tym kraju. Ci, którzy tak robią, nie są posłuszni wobec Stolicy Apostolskiej - ocenił.

Słowa te papież wygłosił podczas spotkania z delegacją Patriarchatu Moskiewskiego w Watykanie, które miało miejsce w środę. W sobotę watykańskie biuro prasowe ogłosiło treść wystąpienia Franciszka w czasie tej audiencji.

Na czele delegacji z Rosji stał przewodniczący wydziału zewnętrznych kontaktów kościelnych metropolita Hilarion, uważany za numer dwa w Patriarchacie Moskiewskim.

- Kościoły katolickie nie powinny mieszać się do wewnętrznych spraw rosyjskiego kościoła prawosławnego ani do spraw politycznych. Takie jest moje podejście, postawa Stolicy Apostolskiej obecnie - oświadczył Franciszek. Następnie dodał: "Ci, którzy się mieszają, nie są posłuszni wobec Stolicy Apostolskiej".

Zwracając się do przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego, papież podkreślił: "Jestem zadowolony z tego, że podążam z wami po drodze jedności, jedynej drodze, która obiecuje nam coś pewnego, bo ścieżka podziałów prowadzi do wojen i zniszczenia".

Franciszek zapewnił delegację rosyjskiego patriarchatu, że "Kościół katolicki nigdy nie pozwoli, aby z jego strony narodziła się postawa podziału". "Nigdy na to nie pozwolimy, nie chcę tego" - zaznaczył.

"W Moskwie, w Rosji jest tylko jeden patriarchat - wasz. Nie będziemy mieli drugiego. A kiedy jakiś wierny katolicki - czy to świecki, ksiądz czy biskup - chwyta za sztandar uniatyzmu, który już nie działa, jest skończony, przynosi mi to ból" - powiedział papież.

Jak wyjaśnił, "należy respektować kościoły będące w jedności z Rzymem, ale uniatyzm jako droga jedności dzisiaj nie jest dobry".

Zdaniem papieża ekumenizm polega na "wspólnym podążaniu". "Niektórzy myślą - ale nie jest to słuszne - że najpierw trzeba zawrzeć porozumienie doktrynalne dotyczące wszystkich punktów podziałów, a potem podążać. To w ekumenizmie nie działa, bo nie wiadomo, kiedy zostanie zawarte porozumienie" - zaznaczył Franciszek.

Jak wskazał, należy nadal studiować kwestie teologiczne i wyjaśniać sporne punkty, ale w tym czasie "iść razem" i nie czekać z tym do czasu osiągnięcia porozumienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: Kościół katolicki nie może mieszać się w sprawy Cerkwi i politykę w Rosji
Komentarze (2)
M
Mieszko
2 czerwca 2018, 20:02
A konkretnie kto z katolików miesza się w sprawy Cerkwi Moskiewskiej ?  Są jakieś przykłady czy papież tak sobie papla ?  
2 czerwca 2018, 19:42
Czy mi się wydaje czy to odejście od poświęcenia Rosji Matce Bożej dokonanego przez Jana Pawła II, który jak twierdzą niektórzy zapobiegło 3 gojnie światowej. Czy Jan Paweł II nie mówił że nawrócenie Rosji (wtedy też był tam Patriarach Moskiewski )jest jego wielkim celem i drogą do pokoju na świecie?

Skomentuj artykuł

Papież: Kościół katolicki nie może mieszać się w sprawy Cerkwi i politykę w Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.