Papież napisał wstęp do książki Benedykta XVI „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”

Papież napisał wstęp do książki Benedykta XVI „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”
(Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI / tk

Papież Franciszek napisał kolejną przedmowę tym razem do książki Benedykta XVI „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Wstęp ukazał się na łamach włoskiej gazety „Corriere della Sera".

"Z charakterystyczną dla siebie jasnością, bezpośredniością i z głębią, papież-senior wspaniale nakreśla tutaj 'ideę Europy', która niewątpliwie inspirowała ojców założycieli i jest podstawą jej wielkości" - napisał Franciszek. Przypomniał przy tym, że jego poprzednik często odwoływał się do chrześcijaństwa i humanizmu europejskiego, w którego centrum znajdowała się osoba Jezusa Chrystusa, który jest "fundamentem prawdziwego humanizmu, nowego człowieczeństwa".

DEON.PL POLECA
Franciszek zwrócił uwagę, że według Benedykta XVI jeśli Bóg stał się człowiekiem, to człowiek zyskuje zupełnie nową godność. Jeśli, z drugiej strony, człowiek jest tylko produktem przypadkowej ewolucji, to samo jego człowieczeństwo jest przypadkiem, a więc w pewnym momencie będzie można poświęcić człowieka dla pozornie wyższych celów. Jeśli jednak Bóg stworzył i pragnie każdego człowieka z osobna, sprawy mają się zupełnie inaczej. A jeśli Bóg sam stał się człowiekiem, jeśli wręcz cierpiał za człowieka, to człowiek ma udział w godności Boga. Kto błądzi w kwestii, kim jest człowiek, ten atakuje samego Boga.

Papież krytykuje wartości współczesnej Europy

Podobnie jak jego poprzednik, papież Franciszek krytykuje: "Poza tyloma słowami i głośnymi proklamacjami, dziś w Europie idea szacunku dla każdego ludzkiego życia coraz bardziej zanika, począwszy od utraty świadomości jego świętości, czyli od zatarcia świadomości, że jesteśmy Bożymi stworzeniami. Przez lata Benedykt XVI nie bał się z wielką odwagą i dalekowzrocznością piętnować liczne przejawy tego dramatycznego wyrzeczenia się idei stworzenia, aż po obecne, najnowsze konsekwencje, opisane w sposób absolutnie jasny i przekonujący".

DEON.PL POLECA

Zdaniem Franciszka książka, choć przesiąknięta wielkim realizmem, nie kończy się pesymizmem i smutkiem, wręcz przeciwnie. Benedykt XVI jest raczej głęboko przekonany, że pragnienie Boga i poszukiwanie Boga przez ludzi są głęboko zakorzenione w każdej istocie ludzkiej i dlatego nie mogą zniknąć. Bóg może zostać zapomniany, ale nie zniknie. Z tego powodu Benedykt XVI ma nadzieję, że ludzie zawsze będą poszukiwać Boga, także w dzisiejszych czasach. W ten sposób, zdaniem papieża Franciszka, Benedykt XVI wskazuje drogę, którą Europa powinna podążać, aby się odrodzić.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Poruszające rozważania Benedykta XVI

Odkryj bogactwo myśli i wiary Josepha Ratzingera. Poznaj poruszające refleksje i wnikliwe diagnozy jednego z najwybitniejszych teologów naszych czasów.

W tym unikatowym zbiorze papież odpowiada na pytania nurtujące każdego wierzącego i...

Skomentuj artykuł

Papież napisał wstęp do książki Benedykta XVI „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.