Papież spotkał się z ofiarami nadużyć seksualnych duchownych w Irlandii

Papież spotkał się z ofiarami nadużyć seksualnych duchownych w Irlandii
(fot. PAP/EPA/VATICAN PRESS OFFICE/HANDOUT)
KAI / sz

Papież spotkał się z ofiarami nadużyć księży, zakonników i w instytucjach kościelnych w Irlandii. Spotkanie trwało półtorej godziny.

Franciszek spotkał się w sobotę w Dublinie z 8 ofiarami pedofilii - podał Watykan. Spotkanie trwało półtorej godziny, a doszło do niego w pierwszym dniu papieskiej wizyty w Irlandii.

Watykański rzecznik Greg Burke w wydanym komunikacie oświadczył, że rozmówcami papieża było ośmioro Irlandczyków; "ofiar wykorzystywania ze strony duchowieństwa, zakonników i instytucji" - napisał.

Wśród obecnych, jak ujawnił, była Marie Collins, była członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, która wystąpiła z niej protestując przeciwko powolności prac i nierozwiązaniu najważniejszych problemów oraz oporowi ze strony części hierarchii Kurii Rzymskiej.

DEON.PL POLECA

W oświadczeniu rzecznik wymienił też m.in. duchownych Patricka McCafferty'ego i Joe McDonalda - ofiar wykorzystywania, a także radnego z Dublina Damiana O’Farrella. Wyjaśnił, że jedna z osób, ofiara księdza Tony'ego Walsha postanowiła zachować anonimowość.

Niektórzy z rozmówców papieża ujawnili dziennikarzom, że używał on bardzo mocnego języka mówiąc o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich.

Przekazali, że jednym z tematów rozmowy była sprawa nielegalnych adopcji, czyli odbierania dzieci młodym matkom. Według relacji uczestników spotkania papież był "zaszokowany" tym, co usłyszał.

Spotkanie to zostało zapowiedziane przez Watykan jeszcze przed przyjazdem papieża, ale nie ujawniono wtedy żadnych szczegółów.

Irlandzkie media podkreślają w swych relacjach, że już pierwszego dnia wizyty Franciszek zmierzył się ze sprawą pedofilii w Kościele w tym kraju; największym takim skandalem w Europie biorąc pod uwagę setki sprawców i kilkaset ofiar.

Wcześniej Ojciec Święty modlił się za ofiary w katedrze w Dublinie, mówiąc, że "grzech pedofilii trzeba za wszelką ceną wykorzenić z Kościoła".

W innym wystąpieniu podkreślił, że odczuwa oburzenie i wstyd z powodu tuszowania podobnych spraw i braku reakcji przełożonych duchownych na zgłaszanie przypadków wykorzystywania seksualnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z ofiarami nadużyć seksualnych duchownych w Irlandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.