Czas na przetwory! Siostra Anastazja radzi

Czas na przetwory! Siostra Anastazja radzi
Polecamy bestseller Siostry Anastazji 153 PRZETWORI I DANIA MIĘSNE SIOSTRY ANASTAZJI Wydawnictwo WAM
S. Anastazja / DEON.pl / apio

Lato obsypuje nas już swoimi darami, rozpoczyna się sezon na przetwory. Zanim przystąpimy do ich przygotowywania, skorzystajmy z kilku rad Siostry Anastazji, która dzieli się z nami swoją kulinarną wiedzą - a prawdziwa to skarbnica - i podpowiada, o czym powinniśmy pamiętać, na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów na przetwory, jak je przygotować, jak pasteryzować, jak przechowywać, itd...

Przeczytaj wywiad z Siostrą Anastazją "Małe co nieco na 153 sposoby"

SIOSTRA ANASTAZJA RADZI:

  • Na przetwory należy dobierać owoce i warzywa zdrowe, jędrne, nieprzejrzałe, najlepiej świeżo zebrane.
  • Wszystkie warzywa i owoce przeznaczone na przetwory koniecznie dokładnie oczyścić i umyć pod bieżącą wodą. Do mycia stosować naczynia nieuszkodzone, nieobite, bez odprysków i śladów rdzy.
  • Do przechowywania przetworów należy używać słoików bez pęknięć i wyszczerbień z zakręcanymi, nieuszkodzonymi wieczkami.
  • Słoje, słoiki, butelki przeznaczone do przechowywania przetworów koniecznie muszą być dokładnie umyte i wyparzone.
  • Na dżemy i konfitury wybieramy małe słoiki i napełniamy gotowym przetworem do ok. ½ cm od jego górnej krawędzi.
  • Jednorazowo na przygotowanie dżemu lub konfitury stosujemy nie więcej niż 2 ½ kg owoców. Konsystencję dżemu (lub konfitur) sprawdzamy, wykładając na zimny spodeczek jego niewielką ilość. Jeżeli krzepnie, to znaczy, że jest dobrze odparowany i jest gotowy do przełożenia do słoików. Jeżeli się rozlewa i jest rzadki - należy przedłużyć proces smażenia, aż do uzyskania pożądanej gęstości.
  • Słoiki z przetworami pasteryzuje się przez ich gotowanie w dużym garnku, którego dno wyłożone jest płótnem lub specjalną dziurkowaną wkładką. Słoiki ustawia się w odstępach, aby gorąca woda między nimi swobodnie przepływała. Słoiki ustawia się w garnku z gorącą wodą tak, by były zanurzone w wodzie do ¾ ich wysokości. Po skończonej pasteryzacji ostrożnie wyjmujemy słoiki i stawiamy luźno na ściereczce do czasu przestygnięcia. Szczelność sprawdzamy na drugi dzień.
  • Gotowe przetwory należy przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych (spiżarnia, piwnica). Co pewien czas  należy  sprawdzać,  czy  na  powierzchni  przetworu  nie  pojawił  się nalot  lub banieczki gazu,  świadczące o fermentacji. Wtedy przetwory, jeżeli to możliwe, należy przeznaczyć do jak najszybszego spożycia.
  • Z  grzybów  przeznaczonych  do marynowania  zbieramy  tylko  te,  co  do których mamy pewność, że są jadalne!
  • Nie kupujemy grzybów będących mieszanką różnych gatunków i trudnych do odróżnienia.

Więcej rad i mnóstwo przepisów w książce 153 PRZETWORY I DANIA MIĘSNE SIOSTRY ANASTAZJI

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czas na przetwory! Siostra Anastazja radzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.