Pieszo z Polski do Watykanu. „Chciałem, żeby Bóg zrobił coś z moim życiem”

Pieszo z Polski do Watykanu. „Chciałem, żeby Bóg zrobił coś z moim życiem”
Fot. Jorge Luis Ojeda Flota / unsplash.com
1 miesiąc temu
Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va / KAI / tk

19-letni Szymon Szymański, pielgrzym z Pomlewa koło Gdańska, szedł w samotnej pieszej wędrówce z Polski do Rzymu. Wyprawa w intencji m.in. Kościoła w Polsce zajęła mu 59 dni. - To było piękne, że jednego dnia jestem jak bezdomny, śpię na przystanku autobusowym, a drugiego dnia czuję się jak król – przyznał 19-letni Szymon.

W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że kilka razy uczestniczył w zorganizowanych pielgrzymkach na Jasną Górę, ale to było dla niego za mało. Tym razem, choć nie unikał znanych pielgrzymkowych szlaków i solidnie się przygotował, postanowił pójść w ślady Biedaczyny z Asyżu.

- Chciałem być jak św. Franciszek – wyjaśnił Szymon Szymański.

- Zabrałem ze sobą niewielką sumę pieniędzy, które szybko się skończyły. Przygotowałem się, jak najlepiej potrafiłem. Brak przygotowania byłby bardziej wystawianiem Pana Boga na próbę niż zaufaniem Mu. Zaszczepiłem się też na COVID-19. O wiele więcej pieniędzy, niż ze sobą wziąłem, otrzymywałem w drodze od księży. Było ich tyle, że od czasu do czasu mogłem sobie pozwolić nawet na zjedzenie obiadu w restauracji. To było piękne, że jednego dnia jestem jak bezdomny, śpię na ławce przed kościołem, albo na przystanku autobusowym, a drugiego dnia czuję się jak król - bo zaproszono mnie nawet na degustację win - i śpię w normalnym łóżku - powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią Szymon Szymański.

Pielgrzymowanie zbliżyło do Boga

- Dla mnie ta wędrówka była drogą od chłopca do mężczyzny. Nauczyła mnie trzymać się rzeczywistości, dzięki niej stałem się bardziej wyrozumiały dla innych i dla samego siebie. Dużo dała mi także w kontekście relacji z Bogiem. To była jedna z moich intencji: nie chodziło mi już nawet o poprawę życia, ale chciałem, żeby Pan Bóg po prostu coś z nim zrobił. Moja relacja z Bogiem wygląda obecnie o wiele dojrzalej. Szedłem też w intencji Kościoła w Polsce – powiedział Radiu Watykańskiemu młody pielgrzym.

Źródło: Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va / KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
17,43 zł
24,90 zł

Camino znaczy droga. Życie również jest drogą.

Każdy pielgrzym udający się do Santiago de Compostela musi przejść camino. Ale camino przechodzi również każdy z nas. Przecież życie jest drogą, a my pokonujemy ją nieustannie.

Książka,...

Skomentuj artykuł

Pieszo z Polski do Watykanu. „Chciałem, żeby Bóg zrobił coś z moim życiem”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.