Sekretarz generalny NATO komentuje słowa papieża o Ukrainie i "białej fladze": Kapitulacja nie oznacza pokoju

Sekretarz generalny NATO komentuje słowa papieża o Ukrainie i "białej fladze": Kapitulacja nie oznacza pokoju
Fot. Alexandros Michailidis / Depositphotos
PAP / pk

Kapitulacja nie oznacza pokoju; wojnę wszczął Putin i może ją zakończyć choćby dzisiaj, natomiast Ukraina nie ma takiej możliwości - oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, komentując wypowiedź papieża Franciszka, który w kontekście Ukrainy mówił o "odwadze białej flagi, by negocjować".

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego wyraził taki pogląd podczas wspólnej konferencji prasowej ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem, zorganizowanej w Brukseli z okazji uroczystego wciągnięcia na maszt w siedzibie NATO flagi Szwecji - 32. państwa członkowskiego tej organizacji. Wypowiedź Stoltenberga przytoczyły brytyjski dziennik "Guardian" i portal RBK-Ukraina.

DEON.PL POLECASłowa papieża o Ukrainie i "białej fladze"

Papież Franciszek udzielił wywiadu szwajcarskiej telewizji, podczas którego oświadczył, że "Ukraina musi mieć odwagę wywiesić białą flagę, by negocjować".

- Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo "negocjować" jest odważne - mówił papież.

- Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, trzeba mieć odwagę negocjować. Wstydzisz się, ale iloma zabitymi to się skończy? - kontynuował Franciszek. Przekonywał, że należy "szukać kraju, który będzie mediatorem". W ocenie papieża takich państw "jest wiele". - Turcja się zaoferowała i inni. Nie wstydźcie się negocjować zanim sprawy się pogorszą - apelował Franciszek.

Słowa papieża były w ostatnich dniach szeroko komentowane na całym świecie. W niedzielę odniósł się do nich również szef MSZ Radosław Sikorski. - A może, dla równowagi, zachęcić Putina, by miał odwagę wycofać swoją armię z Ukrainy? Pokój zapanowałby natychmiast, bez potrzeby negocjacji - napisał szef polskiej dyplomacji na platformie X.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sekretarz generalny NATO komentuje słowa papieża o Ukrainie i "białej fladze": Kapitulacja nie oznacza pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.