Jezus płacze nad grzechem człowieka, płacze też nad moim grzechem

Jezus płacze nad grzechem człowieka, płacze też nad moim grzechem
Fot. K. Mitch Hodge / unsplash.com

Konsekwencją grzechu ludzi będzie krzyż i cierpienie, które spadną na Jezusa. Jezus ‘płacze’ nad grzechem człowieka, płacze też nad moim grzechem. Płacze dlatego, że i ja „nie rozpoznaję czasu nawiedzenia”.

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

DEON.PL POLECA
Gdy był już blisko, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: «O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi! Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami. Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia».

Komentarz do Ewangelii (17.11.2022)

Obraz: Ewangelista Łukasz maluje przed naszymi oczyma wzruszający obraz Jezusa spoglądającego z góry Oliwnej na Jeruzalem i płaczącego, ponieważ miasto i jego mieszkańcy „nie rozpoznali czasu nawiedzenia”. Pozwolę na to, by ta scena do mnie przemówiła. 

Myśl: Jezus zapłakał nad miastem. Słowa, które wypowiedział nie są groźbą. Nawet zniszczenie miasta nie jest ‘karą Bożą’. Bóg jest bowiem miłosierny i przebacza. Jezus zwraca uwagę na to, że sami mieszkańcy Izraela wyrządzają sobie tę krzywdę. Nie w sposób zamierzony, ale taka jest rzeczywistość. Konsekwencją grzechu ludzi będzie krzyż i cierpienie, które spadną na Jezusa. Jezus ‘płacze’ nad grzechem człowieka, płacze też nad moim grzechem. Płacze dlatego, że i ja „nie rozpoznaję czasu nawiedzenia”. 

Emocja: Płacz. Płaczemy z różnych powodów. Płacz Jezusa ukazuje Jego bezsilność wobec odrzucenia, ale też ukazuje wierność Boga w dawaniu nam wolności. Bo tylko wtedy możliwa jest miłość. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia płaczu Jezusa nad tym, który Go zabija swoją niewiernością. Podziękuję za sakrament pokuty, w którym mogę otrzymać przebaczenie grzechów. Postaram się zapamiętać myśl, która mnie uderzyła. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Życie i śmierć Chrystusa widziane w świetle
Pisma Świętego i żydowskiej tradycji
to najwspanialsza historia miłosna,
jaką kiedykolwiek opowiedziano!

Brant Pitre odkrywa przed czytelnikiem tajemnice najbardziej znanego symbolu wiary chrześcijańskiej, jakim jest...

Skomentuj artykuł

Jezus płacze nad grzechem człowieka, płacze też nad moim grzechem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.