Nie trwóżcie się - Jezus zwyciężył

Nie trwóżcie się - Jezus zwyciężył
Image by Luisella Planeta - www.pixabay.com

Często jesteśmy bardziej skorzy do lęku i obaw niż do ufności w Bożą opatrzność i panowanie nad światem. Tym uważniej powinniśmy się wsłuchiwać w słowa Jezusa. On zwyciężył świat. To jest fundament naszego spokoju.

Z ewangelii wg św. Łukasza:

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»

Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz: "Nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

DEON.PL POLECA

Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

 

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Komentarz do ewangelii (13.11.2022)

Obraz: Dzisiejszy fragment ewangelii rysuje przed naszymi oczyma dramatyczny obraz końca świata. Jezus mówi te słowa nie po to, by straszyć, ale objawić, pouczyć. Posłucham Go uważnie. Zwrócę uwagę na odczucia, jakie się we mnie pojawiają.

Myśl: Ten fragment ewangelii św. Łukasza to tzw. ‘duża apokalipsa’. W ‘małej apokalipsie’ rozważaliśmy osobiste losy każdego, ‘mojej’ historii. Duża apokalipsa dotyczy losu wszechświata, ‘naszej’ historii. Sam termin ‘apokalipsa’ nie powinien być kojarzony z katastroficzną wizją końca czasów, ale z ‘objawieniem’ tego, co nieznane. Jezus nie objawia dziwnych i dramatycznych rzeczy, ale to, jaki jest głębszy sens rzeczywistości, w której żyjemy. Świat miał początek i będzie miał koniec. Należy unikać paniki. Ostatecznie zwycięży wierność Boga i Jego miłość.

Emocja: „Nie trwóżcie się”. Często jesteśmy bardziej skorzy do lęku i obaw niż do ufności w Bożą opatrzność i panowanie nad światem. Tym uważniej powinniśmy się wsłuchiwać w słowa Jezusa. On zwyciężył świat. To jest fundament naszego spokoju i braku trwogi.

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia i przyjęcia ze spokojem prawdy o ‘końcu świata’. Podziękuję Bogu za Jego obecność i łaskawość dla wszystkich ludzi.
Postaram się wzbudzić akt ufności i powierzenia się Bogu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Nie trwóżcie się - Jezus zwyciężył
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.