Abba Selama – Ojciec Pokoju – św. Frumencjusz

Abba Selama – Ojciec Pokoju – św. Frumencjusz
Starożytny kościół chrześcijański w Etiopii - Thomas Fuhrmann, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Frumencjusz był poganinem, uczniem greckiego filozofa, kiedy dostał się do niewoli w Etiopii, w Afryce. Przez mądrość, wierną służbę, potrafił zdobyć zaufanie władcy, a w konsekwencji wolność i pozycję w rodzinie królewskiej. Chrześcijaństwo poznał przez kontakty z kupcami. Został biskupem stołecznego miasta Aksum. To on zorganizował struktury kościelne w tym kraju. Przez Etiopczyków był nazywany ‘Abba Selama’ – Ojcem Pokoju. On ochrzcił władcę i wprowadził chrześcijaństwo do Etiopii. Przypisuje mu się także dokonanie pierwszego przekładu Pisma św. na język etiopski. 27 października Kościół wspomina świętego Frumencjusza, apostoła Etiopii.

Pochodził z Tyru. Był uczniem filozofa Meropiusza. Razem ze swoim młodszym bratem Edezjuszem, towarzyszyli swemu mistrzowi w wyprawie do Indii. Nie dotarli tam jednak, gdyż burza, jaka rozpętała się na morzu, zagnała ich statek do wybrzeży Etiopii, we Wschodniej Afryce.

Kto świętuje dzisiaj imieniny? - zobacz

Tam zostali pojmani przez tubylców i wzięci do niewoli. Frumencjusz razem ze swoim bratem zostali odesłani na dwór króla, do Aksum. Musieli zrobić dobre wrażenie na królu i jego otoczeniu, bo nie tylko, że nic im się nie stało, ale też powoli zaczęli się piąć w górę po stopniach kariery na dworze.

Frumencjusz miał zostać podskarbim i sekretarzem króla. Władca, Ylle Alada, przed śmiercią przywrócił braciom wolność. Frumencjusz pozostał przy królowej, aby wspomóc ją w wychowaniu syna, następcy tronu i w sprawowaniu rządów. Chrześcijaństwo do Etiopii przynieśli kupcy. Frumencjusz razem z bratem przyjęli wiarę w Chrystusa i stali się gorliwymi apostołami.

Modlitwy do św. Antoniego w trudnych chwilach

Kiedy władzę w kraju objął następca tronu Ezan, dał Frumencjuszowi pełną swobodę apostołowania. Edezjusz wrócił wtedy do rodzinnego Tyru, a Frumencjusz udał się do Aleksandrii w Egipcie, by prosić tamtejszego patriarchę o wysłanie misjonarzy i mianowanie biskupa dla Etiopii.

Św. Atanazy, widząc zapał Frumencjusza i to, że nie jest żonaty, wyświęcił go na biskupa i wysłał z powrotem do Aksum, aby przewodził nowemu kościołowi.

Św. Frumentius - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Frumentius - Unknown author, P.d., via Wiki. Comm.Frumencjusz wrócił do Aksum. Król Ezan sam przyjął chrzest ze swoim dworem i pozwolił na chrystianizację kraju. Dzięki temu chrześcijaństwo w Etiopii rozwijało się dynamicznie.

Frumencjusz zmarł około roku 380. Czczony jest jako święty przez wszystkie kościoły. Do Martyrologium Rzymskiego wpisał go w XVI wieku kardynał Boroniusz. Ikonografia ukazuje go jako ciemnowłosego mężczyznę, śniadego na twarzy, z krótką brodą. Odziany jest w tradycyjne szaty biskupa. Zwykle oburącz trzyma przed sobą księgę Ewangelii.

Najpiękniejsze modlitwy za bliskich zmarłych

Frumencjusz został wyświęcony na biskupa przez św. Atanazego około roku 340. W ten sposób patriarchat w Aleksandrii sprawował pieczę na Kościołem etiopskim. Przez kilkanaście wieków patriarcha Aleksandrii mianował biskupów dla tego kościoła zależnego.

Frumencjusz zaszczepił tam prawowierne chrześcijaństwo, ale ponieważ w V wieku patriarchowie aleksandryjscy przeszli na ‘monofizytyzm’, czyli, że nie uznawali dwóch odrębnych natur w Jezusie Chrystusie, boskiej i ludzkiej, więc i ta wiara stała się obowiązująca w Etiopii. Kościoły monofizyckie w Egipcie i Etiopii nazywane są koptyjskimi. Kościół prawosławny w Etiopii dopiero w XX wieku stał się niezależny od patriarchatu w Aleksandrii.

Powrót cennych relikwii do Etiopii

W połowie XV wieku, na Soborze Florenckim, Abisynia – jak wtedy nazywano Etiopię – na krótko przystąpiła do unii z Kościołem Katolickim. Sto lat później, za sprawą jezuitów, kraj był bliski zawiązania trwałej więzi z Rzymem. Kiedy jednak władca w 1626 roku ogłosił katolicyzm jako religię państwową spotkało się to z wielkim sprzeciwem prawosławnych Koptów i zapoczątkowało wiele krwawych prześladowań, które trwały do końca XVIII wieku. Dopiero w połowie XIX wieku misjonarze katoliccy mogli wrócić na te tereny.

Frumencjusz to imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające hodowcę lub dostawcę zboża. W ten sposób, zaiste, św. Frumencjusz zaniósł ziarno Ewangelii do ludów wschodniej Afryki.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Wojciech Kopek, Marta Nowak, Łukasz Libowski

Monografia My, Wy, Oni: co i jak Starożytni myśleli o sobie i innych stanowi zbiór artykułów, będących pokłosiem ogólnopolskiej interdyscyplinarnej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, która odbyła się online 15 maja 2020 roku. Jej organizatorem było Koło...

Skomentuj artykuł

Abba Selama – Ojciec Pokoju – św. Frumencjusz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.