Adam Szustak OP: Co zrobić, żeby w końcu pokonać swój grzech?

Adam Szustak OP: Co zrobić, żeby w końcu pokonać swój grzech?
Adam Szustak OP. Źródło: YT / Langusta na palmie
Langusta na palmie / YouTube.com / mł

Zawsze to mówię ludziom w spowiedzi, gdy ktoś się męczy z jakimiś grzechami, które w kółko wracają i go niszczą i pyta: co ja mam zrobić, żeby wreszcie to pokonać? A ja mówię: nic. Bo to nie ty jesteś od tego, żeby to pokonać - mówi Adam Szustak OP.

W porannych "Wstawakach" o. Szustak przypomina jedno ważne zdanie, które powiedział św. Wincenty Pallotii: "W duszy, która wierzy w Jezusa Chrystusa i stara się go naśladować z pokorą i ufnością, Jezus Chrystus niweczy wszelką niedoskonałość i małość". 

Nasze zadanie to przyczepić się do Pana Jezusa tak, jak umiemy

- Jakie to jest ważne zdanie! Ono mówi o tym, jak dokonuje się w nas zmiana i nawrócenie - podkreśla dominikanin. - Nasze zadanie to jest przyczepić się do Pana Jezusa tak, jak umiemy, jak najbliżej, jak rzep do psiego ogona, i naśladować go tak, jak umiemy. Starać się żyć tak, jak On mówił, starać się być takim, jakim On był.

I to jest nasze zadanie. Natomiast inne zadanie należy do Pana Jezusa: jak mówi św. Wincenty Pallotii, Jego zadaniem jest niweczyć w nas wszelką niedoskonałość i małość. 

DEON.PL POLECA

Nie jest tak, że Bóg wszystko za nas zrobi

- Czyli to nie jest tak, że my to możemy zrobić. - podkreśla o. Szustak. - Zawsze to mówię ludziom w spowiedzi albo komuś, kto przychodzi na duchową rozmowę i się męczy z jakimiś grzechami, które w kółko wracają albo go niszczą. Gdy pyta: co ja mam zrobić, żeby wreszcie to pokonać?, ja mówię: nic. Bo to nie ty jesteś od tego, żeby to pokonać.

Jak zaraz dodaje dominikanin, nie chodzi ani trochę o to, że nasze wysiłki są zbędne albo niepotrzebne, że mamy nic nie robić, że Bóg wszystko za nas zrobi. Mamy tu swoje zadanie: być jak najbliżej Jezusa i naśladować Go tak, jak tylko potrafimy.

- Czyli masz wkładać cały wysiłek w to, żeby się do Niego jak najbardziej upodobnić. I jeśli tylko dasz Mu do siebie taki dostęp, że pozwolisz Panu Jezusowi być ze sobą, to On zacznie niweczyć w tobie krok po kroku wszelkie niedoskonałości, słabości, wszelkie grzechy. To on jest zbawicielem, a nie my. To On nawraca, a nie my - mówi o. Szustak.

Posłuchaj całego nagrania: 

Langusta na palmie / YouTube.com / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Psalmy (tom drugi) to książka zawierająca komentarze Adama Szustaka OP do Księgi Psalmów. Powstała na podstawie internetowej serii noszącej tytuł „Plaster miodu. Psalmy”, która przez kilka lat z różną częstotliwością ukazywała się na youtube’wym kanale...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: Co zrobić, żeby w końcu pokonać swój grzech?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.