Adam Szustak OP: Musicie pozwolić odchodzić ludziom, sytuacjom, etapom życia

Adam Szustak OP: Musicie pozwolić odchodzić ludziom, sytuacjom, etapom życia
O. Adam Szustak OP. Źródło: Langusta na palmie / YouTube.com.
Langusta na palmie / YouTube.com

- Dojrzałość polega na opuszczaniu rzeczy, na pozwalaniu ludziom odjeść. Mamy tendencję zasadniczo odwrotną: że my się do ludzi, do sytuacji, do  stanów życiowych nieustannie przywiązujemy. Dlatego Pan Jezus mówi: czy myślicie, że przyszedłem przynieść pokój? Nie, przyszedłem przynieść rozłam. Bo rozłam jest naturalną rzeczą w tym świecie, jest potrzebny, żeby świat się rozwijał, żebyśmy my się rozwijali i dojrzewali. Są rzeczy, z którymi trzeba się rozłamać - mówi o. Adam Szustak OP.   

Zakonnik w komentarzu z serii "CNN" wyjaśnia, że są sprawy, które trzeba za sobą zostawić, bo inaczej będą przynosić tylko cierpienie. Jako przykład podaje męża albo żonę, bardzo związanych ze swoimi rodzicami. Gdy nie nastąpiło oddzielenie, rozłam - cierpi na tym ich rodzina, którą mają założoną. Mąż, który nie oddzielił się od mamy, żona, która ciągle dzwoni i prosi mamę o radę, zniszczą swoją rodzinę, małżeństwo, dzieci, a jedność rodziny będzie zagrożona, bo będą ciągle w tym, co jest stare, zamiast to zostawić - tłumaczy dominikanin. 

 

To nie jest łatwe, ale konieczne

- Musicie pozwolić odchodzić ludziom, odchodzić sytuacjom, odchodzić etapom życia. Jeśli jesteście dorośli i macie dzieci, musicie w pewnym momencie pozwolić odejść waszym dzieciom. Tracić je jako ktoś, kto ma nad nimi władzę, kto może zarządzać ich życiem. Jeśli ktoś umiera, musicie mu pozwolić odejść. To jest nic innego, jak rozłam, ale rozłam dobry, który prowadzi do czegoś nowego, do dojrzewania. To jest bardzo trudne - podkreśla o. Szustak. 

Nie chodzi tylko o to, by zostawiać za sobą trudne i doświadczenia. Jak mówi dominikanin, trzeba też pozwolić odejść różnym etapom w życiu, w których było nam dobrze. 

Pozwól odejść, zamiast ciągle walczyć

-  W czymś osiedliście, gdzieś mieszkaliście, coś robiliście, z kimś byliście, i to się skończyło. Musicie pozwolić odejść tym ludziom. Ale nie chodzi o to, żeby teraz mąż przyszedł do żony i powiedział: "słuchaj, Szustak mówił, że rozłam jest potrzebny, więc ja cię opuszczam i odchodzę". Ale jeśli ktoś inny odszedł definitywnie z twojego życia, choć być może nie powinien, a ty bardzo długo walczysz i czekasz na niego, musisz pozwolić mu odejść. Nawet, jeśli to było niesłuszne. Dojrzałość polega na opuszczaniu rzeczy, na pozwalaniu ludziom odejść - przekonuje dominikanin.

Zachęca, by przyjrzeć się swojemu życiu i zobaczyć miejsca, w których czegoś kurczowo się trzymamy, choć już odeszło.

- Może są jakieś rzeczy, do których jesteście przywiązani, one już dawno odeszły, a wy ciągle w nich tkwicie, i może wreszcie trzeba dokonać tego rozłamu między wami, a tym, co było, między wami a kimś, kto odszedł, między wami a czymś, czego się kurczowo trzymacie jako czegoś dobrego z przeszłości. I nie chodzi o to, żeby negować, że to było dobre, ale trzeba temu pozwolić odejść. Są rzeczy, z którymi trzeba się rozłamać! - stwierdza jasno o. Szustak. 

Posłuchaj całego nagrania: 

 

Źródło: Langusta na palmie / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Psalmy (tom pierwszy) to książka zawierająca komentarze Adama Szustaka OP do Księgi Psalmów. Powstała na podstawie internetowej serii noszącej tytuł Plaster miodu. Psalmy, która przez kilka lat z różną częstotliwością ukazywała się na youtube’wym kanale...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: Musicie pozwolić odchodzić ludziom, sytuacjom, etapom życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.