Adam Szustak OP o trudnych relacjach: To musisz zobaczyć w drugim człowieku, który cię rani

Adam Szustak OP o trudnych relacjach: To musisz zobaczyć w drugim człowieku, który cię rani
Adam Szustak OP. Źródło: YT / Langusta na palmie
Langusta na palmie / YouTube.com / mł

- Ile rodzin się zeżarło na Wigilii, bo ludzie nie potrafią sobie tego wybaczyć, co się wydarzyło w przeszłości. Spójrzcie na nasz kraj - tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Jesteśmy tak zeżarci niezgodą, że to się w głowie nie mieści i mnie to osobiście przeraża. Jezus chce pojednać ludzi i tego najbardziej potrzebujemy - mówi Adam Szustak OP. 

W homilii opublikowanej na yutube'owym kanale Langusty na palmie dominikanin mówi o świętym Szczepanie, który tak jak Jezus potrafił spojrzeć na tych, którzy wyrządzali mu zło, bez nienawiści. 

DEON.PL POLECA
Zobaczyć, że złość nie bierze się znikąd

- Szczepan ma przed sobą ludzi, którzy czynią zło, zabijają niewinnego człowieka. Wie, że każdy z nich ma w swojej historii taki epizod, że był niewolnikiem. I mówi do nich: ja to rozumiem. Doświadczyliście bardzo trudnych rzeczy, one wam zmieniły serce, sprawiły, że jesteście  ludźmi, którzy potrafią czynić zło, bo sami tego doświadczyliście - dzieli się o. Szustak. 

Jak dodaje, to właśnie takie uzasadnienie wcielenia daje nam Kościół.

- Musisz w drugim człowieku zobaczyć, że on przeszedł przez różne niewole. Nie chodzi o to, żeby powiedzieć: w takim razie może robić, co chce, tylko zobaczyć, że to się nie bierze znikąd. To nie jest tak, że gdy się nie zgadzacie albo gdy się ranicie, to ktoś po prostu zdecydował, że będzie zły - podkreśla dominikanin. - To jest dobry czas na to, żeby o tym myśleć. Ile rodzin się zeżarło na Wigilii, bo ludzie nie potrafią sobie tego wybaczyć, co się wydarzyło w przeszłości. Spójrzcie na nasz kraj - tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Jesteśmy tak zeżarci niezgodą, że to się w głowie nie mieści i mnie to osobiście przeraża.

Esencją jest przebaczenie

O. Szustak mocno podkreśla, że to  jest właśnie nasze kluczowe zadanie jako uczniów Jezusa.

- Esencją jest przebaczenie: jeśli mamy być jego uczniami, to takimi właśnie. On przyszedł po to, żeby nas pojednać z Bogiem i ludzi między sobą.To nam zajmie czas do końca świata, to jest trudne. Ale wszyscy mamy różne rzeczy w naszej historii i musimy sobie wyjść naprzeciw, bo inaczej to się skończy kamienowaniem: słowem, myślą, odrzuceniem. 

Posłuchaj całego nagrania: 

Źródło: Langusta na palmie / YouTube.com / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Książka, która zaneguje prawie wszystko, co do tej pory uważałeś za podstawę bycia „męskim”.

Przyjmij zaproszenie do heroicznej walki o prawdziwą, odartą ze stereotypów męskość. Posłuchaj o Jonaszu – uciekającym przed nakazami Boga i chowającym...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP o trudnych relacjach: To musisz zobaczyć w drugim człowieku, który cię rani
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.