Bóg jest blisko. Czy chcesz, by cię dziś uzdrowił?

Bóg jest blisko. Czy chcesz, by cię dziś uzdrowił?
(Fot. pl.depositphotos.com)

Przybliżanie Królestwa Bożego dokonuje się nie tylko przez nauczanie, ale i przez znaki, cuda, które świadczą o bliskości i mocy Boga. Trąd uznawany był za nieczystość, za karę Boga za popełnione grzechy. Trędowaty był wyrzutkiem społecznym, kontakt z nim był zakazany przez prawo. Jezus wyciąga rękę i oczyszcza go, ukazując w ten sposób moc Boga i Jego zbawczą wolę: „chcę, bądź oczyszczony!”

Słowo na dziś (Mt 8,1-4)

Z ewangelii wg św. Mateusza: Gdy zszedł z góry, postępowały za Nim wielkie tłumy. A oto zbliżył się trędowaty, upadł przed Nim i prosił Go: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». [Jezus] wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł: «Chcę, bądź oczyszczony!». I natychmiast został oczyszczony z trądu. A Jezus rzekł do niego: «Uważaj, nie mów nikomu, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».

Obraz: Jezus skończył swoje Kazanie na Górze. Schodzi i idą za Nim tłumy. Oczyma wyobraźni zobaczę tych ludzi, którzy słuchali Pana jak teraz ‘postępują’ za Nim. Zobaczę też trędowatego, który szuka oczyszczenia.

Myśl: Historie dziesięciu cudów, które Ewangelista Mateusz umieszcza po Kazaniu na Górze mają je zilustrować i uzupełnić. Przybliżanie Królestwa Bożego dokonuje się nie tylko przez nauczanie, ale i przez znaki, cuda, które świadczą o bliskości i mocy Boga. Trąd uznawany był za nieczystość, za karę Boga za popełnione grzechy. Trędowaty był ‘wyrzutkiem’ społecznym, kontakt z nim był zakazany przez prawo. Jezus ‘wyciąga rękę’ i oczyszcza go, ukazując w ten sposób moc Boga i Jego zbawczą wolę: „chcę, bądź oczyszczony!” To jest tożsamość i misja Pana. On przychodzi, aby okazać swoją moc i wolę zbawienia człowieka.

DEON.PL POLECA

Emocja: „Jeśli chcesz…” W codziennym życiu doświadczamy, że jesteśmy uzależnieni na różne sposoby od siebie, od przepisów, od wymagań, a czasami od grymasów innych. Ważne jest jednak, żebym był świadom w jakiej sprawie i w imię czego poddaję się takiej zależności.

Wezwanie: Poproszę o pokonanie strachu przed ‘zarażeniem’, o bliskość i solidarność z wykluczonymi z jakiegokolwiek powodu. Podziękuję za Słowo Boga, które mnie oczyszcza i wskrzesza do życia.

Piątek jest zawsze okazją do uczczenia wywyższenia Jezusa na krzyżu. W chwili ciszy okażę cześć krzyżowi, który mam w pobliżu.

 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Bóg jest blisko. Czy chcesz, by cię dziś uzdrowił?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.