Bóg zna serca – prawdziwy sprawdzian mądrości
Prawdziwa mądrość. Faryzeusze ‘podrwiwali sobie’ z Jezusa, traktując Go jako nie dostosowanego do logiki czasu, ludzkiej mądrości. Ale to oni byli krótkowzroczni. Postępowali niewłaściwie i okazali się niewierni. Człowiek zawsze poniesie porażkę, jeśli będzie pokładał nadzieję w sobie i swojej mądrości.
Słowo ewangelii na dzisiaj (8 listopada 2025 r.):
Z ewangelii wg św. Łukasza: Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy [wszystko] się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.
Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?
Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie».
Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: «To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych.
Komentarz do ewangelii z dnia (Łk 16,9-15):
Obraz: Jesteśmy wciąż z Jezusem, uczniami i tłumem ‘grzeszników’ w domu ‘pewnego faryzeusza’. Posłucham słów Jezusa, który zaprasza mnie, abym przeszedł od tendencji do gromadzenia dóbr do logiki daru. Zwrócę uwagę, jakie emocje wywołuje we mnie ta perspektywa.
Myśl: Rzeczywistość ziemska rzutuje na naszą przyszłość. Dary, które otrzymujemy na ziemi są narzędziami zapewnienia sobie prosperity przyszłego życia. Właściwy użytek z tego, co zostało nam dane, zaowocuje przyszłym dobrem. Nie wolno nam się łudzić, służyć ‘dwom panom’. Musimy wybrać: albo Bóg, albo mamona. Nasz wybór zdefiniuje naszą przyszłość. Zamykając się na innych i zagarniając dobra dla siebie, żyję fałszywym oczekiwaniem, że mogę mieć wszystko. Wiara w Boga polega na tym, że jesteśmy wierni misji, którą On nam powierzył, dzielenia się dobrami z braćmi i nie gromadzenia ich dla siebie.
Emocja: Prawdziwa mądrość. Faryzeusze ‘podrwiwali sobie’ z Jezusa, traktując Go jako nie dostosowanego do logiki czasu, ludzkiej mądrości. Ale to oni byli krótkowzroczni. Postępowali niewłaściwie i okazali się niewierni. Człowiek zawsze poniesie porażkę, jeśli będzie pokładał nadzieję w sobie i swojej mądrości.
Wezwanie: Poproszę o łaskę umiejętności posługiwania się dobrami ziemskimi w logice daru i służby Bogu i bliźniemu. Podziękuję Panu za wiele dóbr, jakie mam do dyspozycji.
Jubileusz 2025: Papież Leon XIV zwrócił się do całej wspólnoty edukacyjnej: „’Rozbrójcie słowa, podnieście wzrok, strzeżcie serca. Edukacja nie posuwa się naprzód polemiką, lecz łagodnością, która słucha’. ‘Mniej etykiet, więcej historii; mniej jałowych przeciwieństw, więcej symfonii w Duchu’... ‘Wtedy nasza konstelacja nie tylko zajaśnieje, ale i wskaże drogę: ku prawdzie, która wyzwala, ku braterstwu, które umacnia sprawiedliwość, ku nadziei, która nie zawodzi’”.
Odmówię dziesiątek różańca, tajemnicę światła Wniebowzięcie Maryi Panny. Dziś już ostatni dzień, by nawiedzić cmentarz, pomodlić się za zmarłych i uzyskać odpust zupełny. Skorzystam z tego w miarę możliwości.


Skomentuj artykuł