Był świadkiem rozłamu chrześcijaństwa – św. Stefan IX, papież

Był świadkiem rozłamu chrześcijaństwa – św. Stefan IX, papież
Św. Stefan IX - Municipal Library of Trento, CC0, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

29 marca Kościół wspomina świętego papieża, Stefana IX. Pochodził z Lotaryngii. Papież Leon IX powierzył mu urząd kanclerza i bibliotekarza kościoła rzymskiego. W tej roli towarzyszył papieżowi w pielgrzymkach po Europie. Wraz z kard. Humbertem i innymi udał się w poselstwie do Konstantynopola. Wyprawa była całkowitym fiaskiem i zakończyła się ostatecznym przypieczętowaniem podziału chrześcijaństwa w 1054 roku. Po wyborze na stolicę piotrową kontynuował reformy, które zaczęli jego poprzednicy. Ostro wystąpił przeciwko symonii, czyli handlowaniu godnościami i urzędami kościelnymi. Zwalczał także łamanie celibatu i małżeństwa kleru.

Frederic Wigerich von Ardennes urodził się około 1000 roku w Lotaryngii. Był trzecim dzieckiem księcia Lotaryngii Gozelona I i Junki, córki króla Italii. Kształcił się w Liege, w kościele św. Lamberta. Była to jedna z najlepszych szkół tamtych czasów.

Imiona świętych - Stefan

Od 1041 do 1048 roku był biskupem Liege. Był lojalnym poddanym cesarza Henryka III. Dał się też poznać jako orędownik zmian bliski reformom proponowanym przez opactwo w Cluny.

Jego posługa była bardzo ceniona. Zauważył ją także papież Leon IX, dla którego Fryderyk był kuzynem. Sprowadził go do Rzymu w 1049 roku. Dwa lata później powierzył mu urząd kanclerza i bibliotekarza kościoła rzymskiego. W tej roli Fryderyk towarzyszył papieżowi w pielgrzymkach po Europie.

Leon IX wysłał Fryderyka wraz z kard. Humbertem i innymi w poselstwie do Konstantynopola. Wyprawa była całkowitym fiaskiem i zakończyła się ostatecznym przypieczętowaniem podziału chrześcijaństwa w 1054 roku.

Ulubiona modlitwa papieża Franciszka

Po powrocie do Rzymu nie chciał wpaść w ręce cesarza, który przestał mu ufać ze względu na ostry spór, jaki prowadził z jego starszym bratem, i wstąpił do klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. Kiedy cesarz przybył do Rzymu, Fryderyk przeniósł się z Monte Cassino na wyspę Trimiti, potem do Lanciano. Po śmierci cesarza w 1056 roku powrócił na Monte Cassino i na początku następnego roku został wybrany opatem.

Wtedy też papież Wiktor II, następca Leona IX, mianował go kardynałem. Niedługo potem Wiktor II zmarł. Warto zauważyć, że Wiktor II był czwartym i ostatnim kandydatem do papiestwa, jakiego wskazał cesarz. Miał on bowiem przywilej Patriciusa, uprawniający władcę do wskazania kandydata na papieża.

Św. Stefan IX - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Stefan IX - Un. auth., P.d., via Wiki. Comm.Fryderyk został wybrany na Stolicę Piotrową w sierpniu 1057 roku i przyjął imię Stefan IX. On sam tak się podpisywał, choć Annuario Pontificio zaleca, aby stosować podwójną numerację IX i X. Przed wyborem nie zapytano o zgodę cesarza, ale Stefan po wyborze zwrócił się do regentki Agnieszki, która działała w imieniu nieletniego Henryka IV. Ona udzieliła zgody.

Inwestytura, czyli niezależność władz kościelnych od świeckiej ingerencji, okazała się ważnym zagadnieniem politycznym XI wieku. Dlatego też Stefan IX polecił, aby kard. Hildebrand przestudiował i zaproponował nowe zasady wyboru papieża, aby zabezpieczyć Kościół przed naciskami z zewnątrz, przede wszystkim cesarza, ale też rzymskiej arystokracji czy możnych rodów.

Stefan kontynuował reformy, które zaczęli jego poprzednicy. Ostro wystąpił przeciwko symonii, czyli handlowaniu godnościami i urzędami kościelnymi. Zwalczał także łamanie celibatu i małżeństwa kleru. Zwołał kilka synodów, na których potępiono te nadużycia.

Modlitwa Jana Pawła II o dar pokoju

W tym czasie, w Mediolanie rozwinął się ruch zwany patarynami. Byli oni zwolennikami ubóstwa, przeciwnikami symonii, nepotyzmu i łamaniu celibatu przez księży. Stefan IX wysłał do Mediolanu kard. Hildebranda, aby wsparł reformatorską grupę kleru przeciw ówczesnemu arcybiskupowi.

Stefan chciał wznowić jak najszybciej rozmowy z kościołem wschodnim, aby zakończyć schizmę. Miał też nadzieję na powstrzymanie plemion normańskich, które poszerzały swoje władanie w południowej Italii.

Jedna trzecia papieży wyniesiona na ołtarze

Jego plany pokrzyżowały choroba i w konsekwencji śmierć. Będąc na łożu śmierci Stefan napominał zgromadzonych przy nim kardynałów, aby z wyborem następcy poczekali na powrót Hildebranda z Niemiec. Stefan IX umarł w marcu 1058 roku we Florencji i tam został pochowany.

 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Był świadkiem rozłamu chrześcijaństwa – św. Stefan IX, papież
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.