Co jest największym grzechem? "Spowiedź Polaków można streścić dwoma słowami: paciorek i rozporek"

Co jest największym grzechem? "Spowiedź Polaków można streścić dwoma słowami: paciorek i rozporek"
Fot. Andrey Sinenkiy / Depositphotos.com
Od słowa do Słowa / YouTube.com / mł

- W Kościele dużo się o grzechu mówi, a bardzo mało się go rozumie. Bardzo często jest rozumiany w sposób bardzo legalistyczny. Ludzie przychodzą i pytają: czy to już jest grzech? Tak, jakby całe życie moralne polegało na tym, że ktoś namalował grubą czerwoną linię i powiedział: nie wolno przeskakiwać na drugą stronę - mówi br. Tomasz Mantyk. 

W homilii opublikowanej na swoim youtube'owym kanale kapucyn wyjaśnia, czym jest największy grzech, jaki możemy popełnić i co nam zabiera płytka spowiedź bez głębszej refleksji. 

To jest pomylona moralność, a nie chrześcijaństwo

Br. Mantyk w swojej homilii mówi bardzo wprost: często jest tak, że przez całe życie skupiamy się na czerwonej linii i zastanawiamy się, czy jej przypadkiem nie przekraczamy.

- To nie jest żadne chrześcijaństwo, to jest jakaś pomylona moralność. Nie o to chodzi w chrześcijaństwie! Po pierwsze - to jest bardzo powierzchowne, bo skupia się tylko na jakimś zewnętrznym przejawie. a po drugie stawia w centrum grzech, a nie Boga.

Jak zauważa kapłan, czasami lekceważymy grzech właśnie dlatego, że mamy płytkie rozumienie grzechu. Wiele razy słyszymy, że grzech to jest coś fajnego, że coś jest warte grzechu.

-  Nic na świecie nie jest warte grzechu. Jeśli myślisz, że cokolwiek albo ktokolwiek jest warty grzechu, to znaczy, że jeszcze nic nie zrozumiałeś - mówi zakonnik.

Jesteś dorosły? Nie spowiadaj się jak dziecko 

- Jestem zszokowany przy spowiedzi dorosłych ludzi, którzy spowiadają się tak, jakby ich refleksja moralna została na poziomie nastolatka przygotowującego się do bierzmowania - mówi br. Mantyk. - Czasami bardzo powierzchownie robimy rachunek sumienia, widząc tylko to, co oczywiste. Jeden z księży komentował to tak, że spowiedź Polaków da się streścić w dwóch słowach "paciorek i rozporek". "Nie modliłem się wieczorem i oglądałem filmy dla dorosłych, proszę księdza". Jakby to były naprawdę filmy dla dorosłych, to byś się z tego nie spowiadał, bo przecież jesteś dorosły: a ty po prostu oglądasz pornografię i nie chcesz się nawet sam przed sobą do tego przyznać - opowiada zakonnik. 

Dlaczego Jan w swojej Ewangelii mówi o Jezusie: "oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata"? Nie grzechy, w liczbie mnogiej, a właśnie "grzech". Czym jest ten grzech?

- Większość grzechów, które popełniamy, są w relacjach, w najbliższych związkach, które mamy. Czasami jest tak, że ktoś od 40 lat chodzi do spowiedzi, a nigdy się nie spowiadał z tego, co jest naprawdę ważne - z tego, jakie są jego relacje z tymi, którzy są wokół niego - wyjaśnia kapucyn.

Posłuchaj całego nagrania: 

Źródło: Od słowa do Słowa / YouTube.com / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co jest największym grzechem? "Spowiedź Polaków można streścić dwoma słowami: paciorek i rozporek"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.