4 wskazówki, jak odnaleźć spokój w życiu i uwolnić się od smutku

4 wskazówki, jak odnaleźć spokój w życiu i uwolnić się od smutku
(fot. shutterstock.com)
Adrianna Szczudło / kw

Cały czas jesteśmy zabiegani. Żyjemy w ciągłym pędzie. Często na oślep wykonujemy kolejne powierzone nam zadania. Nie zauważamy małych gestów i często nie potrafimy znaleźć czasu i sposobu na odpoczynek. Coraz więcej z nas odczuwa niepewność i czuje lęk. Jak w tym wszystkim prowadzić prawdziwe i pełne życie duchowe w bliskości z Bogiem?

Wskazówki daje nam Dr. Aaron Kheriaty, znany amerykański psycholog. Są one podzielone na okresy czasowe w których powinny być praktykowane.

1. Codziennie: modlitwa

Podstawą zawsze musi być modlitwa. Za pomocą swoich słów, różańca, litanii czy rozważania słów Pisma Świętego. Możliwości jest dużo. Najważniejsze, aby codziennie znaleźć choćby 15-20 minut na rozmowę z Bogiem. Jeśli jest na to możliwość, można również uczestniczyć w Mszy Świętej lub adoracji.

2. Tygodniowo: niedziela jako dzień bliskości z Bogiem i odpoczynku

Dzisiaj dla większości z nas niedziela jest niestety dniem pracującym. Mimo to powinniśmy pamiętać o uczestniczeniu w Mszy Świętej oraz o odpoczynku. Odpoczynek nie ma oznaczać jednak kilkugodzinnego wegetowania przed telewizorem lecz ma być działaniem, które nie wymagając od nas dużego wysiłku, pomaga się rozwijać i poprawiać relacje. Ten dzień ma nas szczególnie łączyć z Bogiem i z innymi ludźmi.

3. Miesięcznie: spowiedź, wspólnota

Bardzo ważnym elementem naszego życia duchowego jest comiesięczna spowiedź. Z własnego doświadczenia wiem, że regularny rachunek sumienia oraz sakrament pokuty pomaga wzrastać w wierze oraz umacnia w modlitwie. Im dłużej zwlekamy i odciągamy spowiedź tym ciężej jest nam się do niej przygotować i dobrze przeżyć.

Jak uniknąć depresji i dążyć do szczęścia? >>

Warto należeć także do jakiejś wspólnoty. Spotkania formacyjne (przynajmniej raz w miesiącu) z ludźmi, którzy myślą tak samo jak Ty odgrywają istotna rolę w naszym rozwoju duchowym.

Po pierwsze zbliżają do Boga, a także uczą budować i rozwijać prawdziwe relacje. Jeżeli jeszcze nie należysz do żadnej wspólnoty, duszpasterstwa to warto zastanowić się nad dołączeniem do takiej grupy. Na pewno w Twoim mieście istnieje dużo wspólnot, gdzie mógłbyś się zapisać. Możesz iść choćby na jedno spotkanie, poczuć tą atmosferę i wtedy zdecydować, czy to jest to. Jeśli nie, szukaj dalej. Daj drugiemu człowiekowi szanse na poznanie Ciebie i odwrotnie.

4. Rocznie: rekolekcje

Każdy kto choć raz uczestniczył w wyjeździe rekolekcyjnym, wie jak duży ma to wpływ na naszą wiarę. Choćby tygodniowy wyjazd daje możliwość oderwania się od rzeczywistości, od często trudnej codzienności oraz problemów.

Jest to czas na pogłębienie osobistej relacji z Bogiem. Pozwala na przemyślenie różnych spraw, wyciszenie i nabranie sił na dalsze zmaganie się z codziennością. Bardzo wartościowe są rekolekcje w ciszy. Tam człowiek całkowicie się oczyszcza, wzmacnia i często również przemienia psychicznie i duchowo. Dajmy sobie przynajmniej raz do roku szansę na odpoczynek, prawdziwą modlitwę, która umocni relacje z Bogiem, a także z drugim człowiekiem, przez którego On przemawia.

*  *  *

Wszystkie te praktyki pomagają w prowadzeniu zrównoważonego życia duchowego. Jeśli będziemy starać się wprowadzić je w nasze życie szybko dostrzeżemy jak duży mają na nas wpływ oraz jak pomagają w codziennych trudnościach.

Dr. Aaron Kheriaty często powtarza za św. Augustynem, że Bóg stworzył nas dla siebie i nasze serca są niespokojne dopóki nie spoczną w Nim. Dlatego tylko poprzez modlitwę i bliskość z Bogiem możemy osiągnąć prawdziwe szczęście i spokój.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

4 wskazówki, jak odnaleźć spokój w życiu i uwolnić się od smutku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.