Dama dworu, matka ubogich w Afryce – bł. Maria Teresa Ledóchowska

Dama dworu, matka ubogich w Afryce – bł. Maria Teresa Ledóchowska
Bł. Maria Teresa Ledóchowska - autor nieznany, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Całe swoje życie i działalność apostolską poświęciła Afryce. Nigdy tam jednak osobiście nie pojechała. Mimo to nazywano ją ‘Matką Afryki’. Pochodziła z hrabiowskiej rodziny. Była damą dworu wielkich książąt toskańskich, którzy na wygnaniu przebywali w austriackim Salzburgu. Mogła obrać karierę dworską, ale wybrała pomaganie potrzebującym. Była pisarką i poetką, ale te talenty wykorzystywała do promocji idei pomocy potrzebującym w ubogich krajach Afryki. Założyła zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. Bł. Marię Teresę Ledóchowską Kościół wspomina 6 lipca.

Jej rodzina była bardzo związana z Kościołem. Stryj, Mieczysław Ledóchowski, był arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim, prymasem Polski i kardynałem, prefektem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Urszula, rodzona siostra Teresy, założyła zgromadzenie zakonne urszulanek ‘szarych’ i jest świętą. Brat, Włodzimierz wstąpił do jezuitów i przez wiele lat był generałem zakonu. To od niego generała jezuitów nazywano ‘czarnym papieżem’.

Imiona świętych - Teresa

Maria Teresa była najstarsza z dziewięciorga rodzeństwa. Urodziła się 29 kwietnia 1863 roku w Loosdorf w Austrii. Tam jej rodzina wyemigrowała po powstaniu listopadowym. Otrzymała staranne wychowanie i wykształcenie. Była uzdolniona literacko. Jako pięciolatka napisała pierwszy utwór literacki dla domowników, a mając lat 9 pisała wiersze. Pielęgnowała też talenty muzyczne i aktorskie.

W czasach jej młodości Polski nie było na mapie Europy. Mimo to, Maria Teresa otrzymała solidne wychowanie patriotyczne. Interesowała się polską historią i sztuką. Mówiła także biegle po polsku.

Modlitwa Jana Pawła II o powołania kapłańskie i zakonne

W 1883 roku, wraz z całą rodziną, przeniosła się do małopolskiej Lipnicy Murowanej. W 1885 r. ciężko zachorowała na ospę. Zapragnęła wtedy, żeby po wyzdrowieniu oddać się na służbę Bogu, ale nie miała jasno sprecyzowanych planów na czym by to miało polegać.

Cesarz Franciszek Józef I mianował ją damą dworu wielkich książąt toskańskich, którzy zostali wygnani z Włoch. Osiedli w Salzburgu. Maria Teresa przeniosła się i zamieszkała na dworze w mieście Mozarta. Tam właśnie, w 1886 roku, zetknęła się z siostrami zakonnymi, które zbierały datki na pomoc misjom. Trochę przez przypadek trafiła jej w ręce broszura arcybiskupa Algieru, gdzie pisał: „Komu Bóg dał talent pisarski, niechaj go użyje na korzyść tej sprawy, ponad którą nie ma świętszej”.

Maria T. Ledóchowska jako pierwsza dama dworu - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsMaria T. Ledóchowska jako pierwsza dama dworu - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsMaria Teresa czekała na to światło. Zdecydowała się poświęcić sprawom misji w Afryce i walce z niewolnictwem. Zrezygnowała z obowiązków damy dworu. Zamieszkała w pokoiku w domu starców, prowadzonym przez siostry szarytki.

Zaczęła wydawać pismo Echo z Afryki. Nawiązała kontakt z misjonarzami i utrzymywała z nimi bogatą korespondencję.

Z pomocą austriackich jezuitów przygotowała statut Sodalicji św. Piotra Klawera. Piotr Klawer to siedemnastowieczny jezuita hiszpański, misjonarz w Ameryce Południowej, apostoł niewolników. Maria Teresa przedstawiła statut Sodalicji papieżowi Leonowi XIII, który pochwalił dzieło i udzielił mu swego błogosławieństwa.

Modlitwa Jana Pawła II o nadzieję w trudnych czasach

Dzieło rozwijało się i niebawem Maria Teresa założyła drukarnię. Wydawane przez nią pismo Echo z Afryki miało około 100 tysięcy nakładu. Ukazywało się w dwunastu językach. Publikowała także katechizmy i książki religijne w językach tubylczych.

Biskup Salzburga powołał nowe zgromadzenie zakonne w 1897 roku, a Stolica Apostolska zatwierdziła je ostatecznie w roku 1910. Maria Teresa zmarła 6 lipca 1922 roku w Rzymie, w domu generalnym Sodalicji. Beatyfikował ją papież Paweł VI w niedzielę misyjną 19 października 1975 roku.

Kto obchodzi imieniny 6 lipca? - sprawdź

Błogosławiona Maria Teresa jest patronką dzieł misyjnych w Polsce. W ikonografii ukazywana jest w stroju zakonnym swojego zgromadzenia, czasami w otoczeniu murzyńskich dzieci.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Szczych

Oddając cześć wszystkim Świętym, Kościół uwielbia Boga za skuteczność Jego łaski w życiu i posłudze wiernych świadków Chrystusa oraz wyraża wiarę, że oni, obywatele nieba, orędują za braćmi pielgrzymującymi na ziemi. Przytoczone w książce świadectwa...

Skomentuj artykuł

Dama dworu, matka ubogich w Afryce – bł. Maria Teresa Ledóchowska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.