Ile powinna trwać spowiedź?

Ile powinna trwać spowiedź?
(fot. shutterstock.com)
Piotr Kropisz SJ / Paweł Kowalski SJ

Gdy jako młody ksiądz spowiadałem w jednym z polskich sanktuariów, poznałem starszego kapłana. I on mnie pyta: "Słuchaj, co ty tak heblujesz tych ludzi?" - mówi Paweł Kowalski SJ w rozmowie z Piotrem Kropiszem SJ w #WiaraLIVE.

Poniżej fragment rozmowy dotyczący tego, jak długa powinna być spowiedź:

Paweł Kowalski SJ: Jako młodzi księża, mamy praktykę spowiedzi w jednym z polskich sanktuariów. I tam, w czasie dwutygodniowej, ostrej spowiedzi, poznałem starszego księdza, który przyjeżdżał do tego sanktuarium już od wielu lat. I on do mnie mówi: "Słuchaj, Paweł, co ty tak heblujesz tych ludzi? Heblujesz, heblujesz, polerujesz… 3 minuty! Spowiedź w 3 minuty - tak spowiadał św. Ignacy".

W jaki sposób 3 minuty? Minuta na posłuchanie penitenta, który przychodzi, minuta na zadanie zadania, ćwiczenia, które ma w tym człowieku dokonać pewnej naprawy, poprawy i minuta na rozgrzeszenie. I muszę powiedzieć, że to mnie oczarowało.

Najważniejszym dziełem św. Ignacego z Loyoli są "Ćwiczenia duchowe". Czyli książka, w której nie pisze on o tym, co czyni w nas Pan Bóg, ale daje ćwiczenia. To jest jak "instrukcja obsługi pralki" - najpierw trzeba pomyśleć o tym, później o tym, itd.

DEON.PL POLECA

Można pomyśleć o spowiedzi w ten sposób, że rolą księdza jest zadać zadanie, pokutę w formie praktycznego zadania, którego owocem może być pomoc w nawróceniu człowieka.

Piotr Kropisz SJ: Tak, choć przyznaję szczerze, że moja średnia jest wyższa, niż trzy minuty.

Paweł Kowalski SJ: (śmiech)

Piotr Kropisz SJ: Czasami mamy potrzebę dłużej się spowiadać. Nieraz wystarczy, że ktoś czeka, żeby usłyszeć od przedstawiciela Kościoła: "jest przebaczone", a czasami potrzeba czegoś więcej… To już zależy od sytuacji danej osoby.

***

Zapis całej rozmowy o spowiedzi i kierownictwie duchowym znajdziesz tutaj.

Piotr Kropisz SJ - odpowiedzialny za dom rekolekcyjny jezuitów w Warszawie Falenicy. Prowadzi m. in. rekolekcje ignacjańskie, rekolekcje Modlitwy Jezusowej, warsztaty uważności "Chrześcijański mindfulness" czy warsztaty kreatywnej modlitwy. Wcześniej przez lata duszpasterz akademicki w Warszawie i Gdańsku. Znajdziesz go na YouTube.

Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki wspólnoty DA Winnica w Gdańsku Wrzeszczu. Bydgoszczanin. Ukończył filozofię na Akademii Ignatianum w Krakowie. Pracował w Szkole Kontaktu z Bogiem. Studiował teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Podharcmistrz i kilkukrotny przewodnik grupy SZARA w WAPM.

Czym jest projekt #wiaraLIVE? To rozmowa na żywo, na którą zapraszamy Was, naszych czytelników. Co czwartek wieczorem na profilu DEON.pl na Facebooku rozmawiamy o interesujących tematach związanych z wiarą i Kościołem. Zapraszamy zawsze jako prowadzących księży, ciekawych gości oraz specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

Ile powinna trwać spowiedź?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.