Ile powinna trwać spowiedź?

Ile powinna trwać spowiedź?
(fot. shutterstock.com)
Piotr Kropisz SJ / Paweł Kowalski SJ

Gdy jako młody ksiądz spowiadałem w jednym z polskich sanktuariów, poznałem starszego kapłana. I on mnie pyta: "Słuchaj, co ty tak heblujesz tych ludzi?" - mówi Paweł Kowalski SJ w rozmowie z Piotrem Kropiszem SJ w #WiaraLIVE.

Poniżej fragment rozmowy dotyczący tego, jak długa powinna być spowiedź:

Paweł Kowalski SJ: Jako młodzi księża, mamy praktykę spowiedzi w jednym z polskich sanktuariów. I tam, w czasie dwutygodniowej, ostrej spowiedzi, poznałem starszego księdza, który przyjeżdżał do tego sanktuarium już od wielu lat. I on do mnie mówi: "Słuchaj, Paweł, co ty tak heblujesz tych ludzi? Heblujesz, heblujesz, polerujesz… 3 minuty! Spowiedź w 3 minuty - tak spowiadał św. Ignacy".

W jaki sposób 3 minuty? Minuta na posłuchanie penitenta, który przychodzi, minuta na zadanie zadania, ćwiczenia, które ma w tym człowieku dokonać pewnej naprawy, poprawy i minuta na rozgrzeszenie. I muszę powiedzieć, że to mnie oczarowało.

Najważniejszym dziełem św. Ignacego z Loyoli są "Ćwiczenia duchowe". Czyli książka, w której nie pisze on o tym, co czyni w nas Pan Bóg, ale daje ćwiczenia. To jest jak "instrukcja obsługi pralki" - najpierw trzeba pomyśleć o tym, później o tym, itd.

Można pomyśleć o spowiedzi w ten sposób, że rolą księdza jest zadać zadanie, pokutę w formie praktycznego zadania, którego owocem może być pomoc w nawróceniu człowieka.

Piotr Kropisz SJ: Tak, choć przyznaję szczerze, że moja średnia jest wyższa, niż trzy minuty.

Paweł Kowalski SJ: (śmiech)

Piotr Kropisz SJ: Czasami mamy potrzebę dłużej się spowiadać. Nieraz wystarczy, że ktoś czeka, żeby usłyszeć od przedstawiciela Kościoła: "jest przebaczone", a czasami potrzeba czegoś więcej… To już zależy od sytuacji danej osoby.

***

Zapis całej rozmowy o spowiedzi i kierownictwie duchowym znajdziesz tutaj.

Piotr Kropisz SJ - odpowiedzialny za dom rekolekcyjny jezuitów w Warszawie Falenicy. Prowadzi m. in. rekolekcje ignacjańskie, rekolekcje Modlitwy Jezusowej, warsztaty uważności "Chrześcijański mindfulness" czy warsztaty kreatywnej modlitwy. Wcześniej przez lata duszpasterz akademicki w Warszawie i Gdańsku. Znajdziesz go na YouTube.

Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki wspólnoty DA Winnica w Gdańsku Wrzeszczu. Bydgoszczanin. Ukończył filozofię na Akademii Ignatianum w Krakowie. Pracował w Szkole Kontaktu z Bogiem. Studiował teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Podharcmistrz i kilkukrotny przewodnik grupy SZARA w WAPM.

Czym jest projekt #wiaraLIVE? To rozmowa na żywo, na którą zapraszamy Was, naszych czytelników. Co czwartek wieczorem na profilu DEON.pl na Facebooku rozmawiamy o interesujących tematach związanych z wiarą i Kościołem. Zapraszamy zawsze jako prowadzących księży, ciekawych gości oraz specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
14,93 zł
24,90 zł

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

Ile powinna trwać spowiedź?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.