Krzysztof Pałys OP: to bolączka całej ludzkości

Krzysztof Pałys OP: to bolączka całej ludzkości
(fot. youtube.com)
facebook.com / jb

Wiele razy to słyszałem. W najróżniejszych konfiguracjach - pisze dominikanin.

Mieszkaniec dużego miasta:
- Bardzo chciałbym zamieszkać na wsi, zajmować się turystyką lub prowadzić gospodarstwo.

Mieszkaniec wsi:
- Życie tutaj to ciężka, fizyczna praca, przez kilkadziesiąt lat nie mogłem z żoną nigdzie wyjechać na więcej niż jeden dzień, codziennie ktoś musiał doglądać bydła. W mieście ludziom żyje się łatwiej.

Ksiądz diecezjalny i zakonnik, żyjący w małżeństwie lub samotny. Tu i tu usłyszysz: "Brakuje mi życia wspólnego" lub "Jestem rozczarowany życiem we wspólnocie".

Każdy człowiek, który choć raz dotknie zła zmienia się bezpowrotnie. "Szkoda, że nie jestem tam, a on tu" - oto jeden ze skutków grzechu pierworodnego. Bolączka całej ludzkości.

***
Pewien myśliwy lubił chodzić do lasu na zdobycz. Kiedy długo wspinał się na wysoką górę, tropiąc zwierzynę, zmordowany usiadł na wielkim kamieniu, aby odpocząć. Ujrzawszy stado ptaków przelatujących z jednego szczytu na drugi, zaczął rozmyślać: "Dlaczego Bóg nie dał człowiekowi skrzydeł, żeby mógł latać?".

Przechodził tamtędy pokorny pustelnik i poznawszy myśl myśliwego, rzekł: Oto rozmyślasz, że Bóg nie dał ci skrzydeł, lecz gdybyś je otrzymał, to mimo wszystko nie byłbyś zadowolony i powiedziałbyś: "Skrzydła moje są za słabe, nie mogę nimi dolecieć do nieba, żeby zobaczyć, co tam jest".

A jeśli zostaną ci dane tak mocne skrzydła, żebyś mógł wznieść się do nieba, to i wtedy nie będziesz zadowolony i powiesz: "Nie pojmuję, co się tu dzieje". A jeśli zostaniesz obdarzony rozumem, to znów będziesz nieusatysfakcjonowany i powiesz: "Dlaczego nie jestem aniołem?". A jeśli uczynią cię aniołem, to też nie przyniesie ci zadowolenia i powiesz: "Dlaczego nie jestem cherubinem?". A zostawszy cherubinem, powiesz: "Dlaczego Bóg nie powierzył mi zarządzania niebem?". Jeśli zaś zostanie ci powierzone zarządzanie niebem to i tak się tym nie zadowolisz, i - podobnie jak ktoś inny - zuchwale sięgniesz po wyższe miejsce.

Dlatego zawsze zmuszaj się do pokory i bądź zadowolony z tego, czym zostałeś obdarzony, a wtedy będziesz żył z Bogiem.

***
"Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy. (...) Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni". (1 Tm 6, 6-8)

Siła człowieka bierze się z powiedzenia sobie, że nie potrzebuje więcej, że jest szczęśliwy z tym co ma.

Wpis ukazał się pierwotnie na Facebooku:

 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Krzysztof Pałys OP: to bolączka całej ludzkości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.