Nie planował kariery kościelnej, ale… - św. Turybiusz z Mogrovejo

Nie planował kariery kościelnej, ale… - św. Turybiusz z Mogrovejo
Św. Turybiusz z Mogrovejo - Museo Nacional de Bellas Artes, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Życie człowieka nie zawsze przebiega według tego, co sobie zaplanuje. Ale nie zawsze to znaczy, że jest złe. Przekonał się o tym św. Turybiusz z Mogrovejo i jego 23 marca Kościół wspomina w liturgii.

Toribio Alfonso de Mogrovejo urodził się 16 listopada 1538 roku w szlacheckiej rodzinie hiszpańskiej, w miejscowości Mayorga, w prowincji Leon, w północnej części Hiszpanii. Wychowany został w duchu religijnym, ale nie myślał o stanie duchownym. Planował karierę świecką.

Franciszek o ważnym zadaniu każdego biskupa

Zaczął studia prawnicze na uniwersytetach w Salamance, w Coimbrze i Valliadolid. Jako prawnik bardzo szybko zyskał sobie uznanie i szacunek. Docenił go król Hiszpanii Filip II Habsburg, który mimo młodego wieku (miał wtedy 35 lat) i stanu (był człowiekiem świeckim), mianował go w 1573 roku sędzią trybunału Świętej Inkwizycji w Granadzie. Wypełniał swoje obowiązki bardzo sumiennie.

Kilka lat później, w 1579 roku, król postanowił wyróżnić Turybiusza inną godnością kościelną. Zaproponował jego osobę jako kandydata na arcybiskupa Limy w Peru. Papież Grzegorz XIII przychylił się do tej propozycji.

Ulubiona modlitwa papieża Franciszka

Perspektywa zaskoczyła Turybiusza i próbował odwołać się od tej decyzji. Nie odniosło to jednak skutku i ostatecznie zdecydował się na podjęcie wyzwania. Przyjął święcenia i wyruszył w daleką podróż. Do Peru dotarł w 1581 roku.

Archidiecezja, którą Turybiusz obejmował była bardzo rozległa. Miała około 450 tysięcy kilometrów kwadratowych. To prawie półtorej razy więcej niż obecne terytorium Polski, prawie trzykrotna powierzchnia Stanu Illinois z Chicago w USA. Nie było infrastruktury drogowej. Plemiona indiańskie, w większości jeszcze nieschrystianizowane, nie były nastawione przyjaźnie ani do siebie ani do konkwistadorów. Nie było zorganizowanej struktury państwowej. Rozległy teren był zarządzany przez gubernatorów hiszpańskich, wspieranych także przez duchowieństwo. Czasami te zależności były uwikłane w koneksje polityczne.

Św. Turybiusz otrzymuje księgę od Inków - Rijksmuseum, CC0, via Wikimedia CommonsŚw. Turybiusz otrzymuje księgę od Inków - Rijksmuseum, CC0, via Wikimedia CommonsTurybiusz objął rządy w diecezji i z odwagą zabrał się do dzieła reformy. Próba zaprowadzenia porządku w strukturach kościelnych oznaczała ograniczenie władzy gubernatorów i powiązanych z nimi księży. Turybiusz niestrudzenie reformował Kościół. Zwoływał synody, organizował spotkania, wprowadzał nowe prawa, aby uporządkować życie kościelne w kraju. W sumie przeprowadził czternaście synodów. Najważniejszym był prowincjonalny synod w Limie, który odbył się w latach 1582-1583. Uchwalono na nim swego rodzaju Wielką Kartę Kościoła południowo-amerykańskiego. Wprowadzał wytyczne dla całego Kościoła w nowym świecie.

Turybiuszowi bardzo zależało na podniesieniu poziomu duchowego i moralnego duchowieństwa. W 1591 roku założył w Limie seminarium duchowne. Było to pierwsze seminarium na półkuli zachodniej.

Trzy modlitwy do św. Antoniego w trudnych chwilach

Święty Turybiusz z zapałem zabrał się do działalności duszpasterskiej. Przemierzał wzdłuż i wszerz swoją rozległą archidiecezję. Nauczał, udzielał sakramentów. Ochrzcił ponad pół miliona Indian. Był bardzo przychylnie nastawiony do rdzennej ludności. Nauczył się kilku narzeczy, żeby móc łatwiej porozumieć się z miejscową ludnością. Bronił Indian przed nadużyciami ze strony władz świeckich.

Turybiusz zakładał szkoły, domy pomocy i szpitale. W 1584 roku wydał katechizm przetłumaczony na języki miejscowe quechua i aimara. Była to pierwsza książka wydana w Ameryce Południowej. Arcybiskup prowadził życie modlitwy i umartwienia. Zmarł w Sana, niedaleko Limy, 23 marca 1606 roku. Sam przepowiedział czas swojej śmierci.

Papież do młodych Peruwiańczyków

Beatyfikował go papież Innocenty XI w 1679, a kanonizował Benedykt XIII w 1726 roku. Jest czczony jako orędownik ludności rdzennej i tubylczej. W ikonografii ukazywany jest często w trakcie wizytacji w otoczeniu Indian.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Publikacja jest wynikiem studiów nad metodami ewangelizowania, które były stosowane przez misjonarzy Towarzystwa Jezusowego w pracy apostolskiej realizowanej wśród Indian Moxo w okresie od 1681 do 1767 roku.

Składa się z czterech rozdziałów:

  1. Fenomen Redukcji...

Skomentuj artykuł

Nie planował kariery kościelnej, ale… - św. Turybiusz z Mogrovejo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.