Ofiary histerii antykatolickiej w Anglii – bł. Jan Gavan SJ i tow.

Ofiary histerii antykatolickiej w Anglii – bł. Jan Gavan SJ i tow.
Bł. Jan Gavan SJ - Martin Bouché, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

20 czerwca wspominamy błogosławionego Jana Gavana, angielskiego jezuitę, męczennika za wiarę. Zginął powieszony na szubienicy, razem z czterema innymi współbraćmi. W prawie stuletniej historii prześladowań katolików w Anglii zamęczonych zostało 23 jezuitów. Ale im więcej ich zabijano, tym bardziej rosła liczba ich naśladowców. Byli na pierwszej linii frontu walki o obronę wiary katolickiej. Przypieczętowali to swoim męczeństwem.

Jan Gavan urodził się w 1640 roku w Londynie. Jego rodzina pochodziła z Norrington Common w południowej Anglii. Były to trudne czasy dla katolików.

Imiona świętych - Jan

Jan udał się do Francji, do szkoły założonej przez jezuitów, czyli college’u Saint Omer’a. Tam zdobył wykształcenie. Wstąpił do nowicjatu jezuitów, odbył studia i przyjął święcenia kapłańskie.

W 1670 roku wrócił do Anglii. Zaczął posługiwać w hrabstwie Staffordshire, w środkowej Anglii. Mimo represji tam katolicy zachowali mocne korzenie. Jan nauczał, odprawiał Mszę św. dla wspólnot gromadzących się po domach katolików. Ukrywał się przed ścigającymi kapłanów katolickich żołdakami.

Modlitwa do o. Pio w trudnych i beznadziejnych sytuacjach

W końcu 1678 roku jezuici zostali oskarżeni o tak zwany ‘papistowski spisek’, czyli konspirację mającą na celu zamordowanie króla Karola II. Choć monarcha nie był do końca przekonany o prawdziwości zarzutów, to jednak podpisał dekret, który nakazywał wyrzucenie katolików przynajmniej 20 kilometrów poza Londyn. Dekret wywołał w następnych kilku latach ogromną histerię antykatolicką. Rozpoczęły się ‘polowania’ na katolickich księży. Wyznaczono nagrodę i za każdego wskazanego duchownego płacono 50 funtów.

Janowi przez kilka tygodni udawało się uniknąć schwytania. W połowie stycznia 1679 roku wydano za nim list gończy. Wtedy Jan uciekł z hrabstwa Staffordshire do Londynu. Schronił się tam w jednej z ambasad i miano go przeszmuglować na kontynent. Miejsce jego ukrycia zostało jednak ujawnione i doniesiono na niego do władz.

Szubienica Tyburn - rycina miejsca kaźni męczenników angielskich - NN, Public domain, via Wikimedia CommonsSzubienica Tyburn - rycina miejsca kaźni męczenników angielskich - NN, P.d., via Wiki. Comm.Jan został aresztowany 29 stycznia 1679 roku i osadzony w nowo odbudowanym po pożarze więzieniu Newgate w Londynie. Miejsce to było sławne, bo było kaźnią wielu katolików w XVI i XVII wieku. Razem z nim zostało uwięzionych jeszcze czterech jezuitów: Tomasz Whitbread, Jan Fenwick, Wilhelm Barrow i Antoni Turner.

Wszyscy stanęli przed sądem w czerwcu 1679 roku. Zostali oskarżeni o spisek na życie króla i próbę obalenia protestantyzmu. Jan stał się reprezentantem pozostałych, gdyż bronili się sami. Historycy zgodnie przyznają, że obrona była imponująca, a sam Jan był ‘jednym z najzdolniejszych kapłanów swojej generacji’.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pogodzenie wrogów

Sędzia nie był bezstronny. Deprecjonował zeznania przychylne oskarżonym, jawnie sprzyjał tym, którzy oskarżyli jezuitów o zdradę. Jan, kończąc swoją mowę obrończą, powiedział: „Zapewniam Waszą Wysokość, że jak pragnę oglądać twarz Boga, jestem niewinny zarzucanych mi czynów. Niech Bóg błogosławi króla i ten sąd…

Wszyscy oskarżeni zostali skazani na śmierć przez powieszenie, rozpłatanie i poćwiartowanie. Król zatwierdził wyrok. Pięciu jezuitów zabrano z więzienia i na wozie zawieziono na miejsce stracenia. Każdy ze skazanych wygłaszał mowę pożegnalną. Potwierdzał swoja niewinność, wierność ślubom. Wybaczał swoim oprawcom i prosił o przebaczenie żyjących. Na koniec wszyscy odmówili akt skruchy.

Kto obchodzi imieniny 20 czerwca? - sprawdź

Zgromadzeni gapie przyglądali się tej egzekucji w milczeniu, co było swego rodzaju wyrazem sympatii. Szczątki męczenników zostały pochowane przy północnej ścianie anglikańskiego kościoła św. Idziego na Polach w Holborn (obecnie Londyn). Znajdują się tam do dzisiaj. Męczenników beatyfikował 15 grudnia 1929 roku papież Pius XI jako jednych ze 136 męczenników Anglii i Walii.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Cieślak SJ

W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani żołnierze" wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele.
Jan Paweł II, z listu...

Skomentuj artykuł

Ofiary histerii antykatolickiej w Anglii – bł. Jan Gavan SJ i tow.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.