Orędowniczka fałszywie oskarżanych i wdów – św. Matylda

Orędowniczka fałszywie oskarżanych i wdów – św. Matylda
Św. Matylda; po lewej św. Mateusz; po prawej św. Robert - Rodhullandemu, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Św. Matyldę Kościół wspominana 14 marca. Była królową Niemiec, matką cesarza Ottona I. Matylda von Ringelheim, nazywana także Westfalską, urodziła się ok. roku 895. Była córką saskiego księcia Teodoryka i duńskiej księżniczki Reinhildy. Młode lata spędziła w klasztorze benedyktynek w Herford, gdzie ksienią, przełożoną była babka ojca, także Matylda. Tam nasza święta zdobyła nie tylko gruntowne wykształcenie, ale też zasmakowała w służbie Bogu i ludziom.

W roku 909, kiedy miała 14 lat, została wydana za mąż za Henryka Ptasznika. Znany jest on jako Henryk I. W 912 roku został księciem Saksonii, a od 919 do 936 roku był królem Niemiec.

Imiona świętych - Matylda

Matylda przeżyła z mężem 25 lat. Mieli pięcioro dzieci, trzech synów i dwie córki, między innymi Ottona I, cesarza rzymskiego i św. Brunona I, arcybiskupa Kolonii. Małżeństwo było zgodne. Henryk na łożu śmierci dziękował swojej małżonce za łagodzenie gniewu i wspieranie go w rządach.

Przyjmij podziękowanie za to, że łagodziłaś mój gniew, że we wszystkich sprawach dawałaś mi zbawienne rady i prowadziłaś mnie często do sprawiedliwości i łagodności, napominając abym się litował nad ciemiężonymi. Polecam Ciebie i nasze dzieci wszechmogącemu Bogu. Jemu także polecam moją duszę" (Henryk I).

Po śmierci króla Henryka I Matylda pozostała na dworze syna Ottona. Wtedy rozpętała się wojna domowa pomiędzy Ottonem i Henrykiem o następstwo tronu. Matylda musiała patrzeć na tę bratobójczą walkę. Ostatecznie zwyciężył Otton, który objął tron po ojcu, a Henryk w ramach rekompensaty otrzymał księstwo bawarskie.

Modlitwa do św. Rity o dobrego męża i dobrą żonę

Matylda całe swoje życie była osoba hojną i czyniła wiele dobra. Była też hojna dla kościoła, fundując świątynie i klasztory. Po śmierci Henryka I, który za życia zostawił jej wolną rękę w działalności dobroczynnej, kiedy zamieszkała na dworze swojego syna Ottona, jego doradcy oskarżyli ją o rozrzutność na cele religijne i kradzież królewskich skarbów. Syn skazał ją na wygnanie i umieścił w klasztorze w Enger, w Westfalii. Nie trwało ono jednak zbyt długo, gdyż dzięki interwencji synowej, królowej Edyty, Matylda wróciła na dwór.

Św. Matylda - User:Acoma, CC BY 3.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia CommonsŚw. Matylda - User:Acoma, CC BY 3.0 www.creativecommons.org, via Wiki. Comm.Mimo przykrości ze strony Ottona, Matylda wspierała go w rządzeniu krajem i planach rozwoju struktur państwowych i kościelnych. Popierała założenie metropolii kościelnej w Magdeburgu w roku 960 i powołanie zależnych od niej biskupstw. Otton myślał o poszerzeniu swojej władzy, traktując biskupstwa jako ośrodki germanizacji obszarów słowiańskich. Matylda myślała raczej o pozyskaniu Słowian dla wiary. Matylda towarzyszyła Ottonowi I w podróży do Rzymu, gdzie został koronowany na cesarza rzymskiego. Było to w roku 962.

Matylda pochowała dwóch ze swoich synów, Henryka, który zmarł w 955 roku, oraz św. Brunona I, zmarłego dziesięć lat później. Matylda zmarła w roku 968.

Modlitwa św. Tomasza o dobrą starość

O życiu i dziełach św. Matyldy najwięcej dowiadujemy się od Widukinda z Korbei, benedyktyna i kronikarza, który napisał dzieło „Res Gestae Saxonicae” – „Dzieje Saksonów”. Matylda prowadziła szeroko zakrojoną działalność charytatywną. Dbała o pielgrzymów i ubogich. Rozdzielała żywność potrzebującym. Zimą otwierała ciepłe pomieszczenia dla bezdomnych i ubogich.

Udając się w podróż, zawsze zabierała woskowe świece, które ofiarowywała mijanym kaplicom i kościołom.

Kobiety, które zmieniły Kościół

Św. Matylda czczona jest jako orędowniczka fałszywie oskarżonych, wdów, dużych rodzin, a także rodziców, którym zmarły dzieci. W ikonografii przedstawiana jest jako królowa, często z atrybutami: koroną czy budynkiem klasztoru.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
 • Cierpliwi
 • Energiczni
 • Łagodni
 • Nieustraszeni
 • Pogodni
 • Prości
 • Roztropni
 • Ufni
 • Wytrwali
 • Żarliwi
 • Znani i mniej znani

Nie nadzwyczajne zdolności czy silna wola, lecz przyjęcie Bożej łaski doprowadziło ich do chwały ołtarzy. Proponują teraz, by pójść w ich...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Orędowniczka fałszywie oskarżanych i wdów – św. Matylda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.