Dyskomfort to ważny stan emocjonalny, któremu warto się przyjrzeć

Dyskomfort to ważny stan emocjonalny, któremu warto się przyjrzeć
fot. Aaron Burden / Unsplash

Bieda, uzależnienia, bezdomność, nieporadność życiowa nie są nigdy wygodne dla otoczenia. Chcielibyśmy je ukryć, odsunąć od nas. Często jesteśmy wobec nich bezradni. Także uczniowie Jezusa nie potrafią sobie poradzić z tym wyzwaniem.

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Potem Jezus odszedł stamtąd i podążył w stronę Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami!». Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela» A ona przyszła, upadła przed Nim i prosiła: «Panie, dopomóż mi!» On jednak odparł: «Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom». A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą z okruszyn, które spadają ze stołów ich panów». Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

Komentuje o. Paweł Kosiński SJ

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do Ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Kobieta kananejska jest symbolem wielu różnych "wykluczeń", które są dla nas niewygodne i jak uczniowie chcielibyśmy "je odprawić". Zobaczę oczyma wyobraźni tę scenę, kobietę, która woła natarczywie za Jezusem i apostołami. Popatrzę na jej wiarę, którą chwali nawet sam Jezus.

DEON.PL POLECA

Myśl: Bieda, uzależnienia, bezdomność, nieporadność życiowa nie są nigdy wygodne dla otoczenia. Chcielibyśmy je ukryć, odsunąć od nas. Często jesteśmy wobec nich bezradni. Także uczniowie Jezusa nie potrafią sobie poradzić z tym wyzwaniem. Nie pamiętają cudu rozmnożenia i nie wierzą, że Bóg daje "chleba" wystarczająco dla wszystkich. Kobieta kananejska ma jednak wiarę, że w królestwie niebieskim chleb nie jest ograniczony do "swoich". Dlatego Jezus, widząc jej ufność w Bogu, spełnia jej prośbę.

Emocja: Dyskomfort. To ważny stan emocjonalny, któremu warto się przyjrzeć. Czasami jest to okazja do odkrycia obszarów mojej słabości, nieporadności, małej wiary. Dyskomfort obnaża nasze błędne schematy i brak "wyobraźni ducha".

Wezwanie: Prośmy o otwarte serca na tych, którzy nie należą do "swoich". Podziękuję za to, że chleb Pański jest rozdzielany "bez względu na zasługi".

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Dyskomfort to ważny stan emocjonalny, któremu warto się przyjrzeć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.