Jak wyglądała młodość Jezusa?

Jak wyglądała młodość Jezusa?
(fot. shutterstock.com)
Kevin O'Brien SJ

Ponieważ informacje zawarte w Piśmie Świętym są bardzo skąpe, wiele szczegółów dostarczy nam modlitwa z wykorzystaniem wyobraźni.

W tym tygodniu kontemplujemy "życie ukryte" Jezusa, a więc czas wspominany bardzo zwięźle w Ewangeliach, który spę­dził w Nazarecie jako chłopiec i młody mężczyzna. Prosimy Ducha, by pokazał nam dorastającego Jezu­sa.

Towarzyszymy Mu w Nazarecie, kiedy był przyjacielem, krewnym i sąsiadem. Będąc w pełni Bogiem, Jezus jest także w pełni człowiekiem (podobnym do nas we wszystkim, z wy­jątkiem grzechu, jak uczy nas nasza wiara). Zwróćmy zatem uwagę na to, jak Jezus wzrasta w swoim człowieczeństwie.

Nie jest istotne, czy szczegóły podsuwane przez wyobraź­nię są historycznie wiarygodne, nie rekonstruujemy bowiem historii. Przeciwnie, dzięki natchnieniu Ducha Świętego po­znajemy głębiej Jezusa, byśmy mogli Go mocniej kochać i więcej iść w Jego ślady.

Gdy kontemplujemy sceny z Ewangelii, Bóg często obda­rza nas wspomnieniami z naszej przeszłości korespondującymi z życiem Jezusa. Tego rodzaju wspomnienia mogą być dla nas darem, ponieważ przez modlitewne przypominanie Bóg może uleczyć nasze rany z przeszłości. Może też pojawić się w nas wdzięczność Bogu za to, jak działał w nas w niespodziewany sposób, którego wcześniej nie dostrzegaliśmy. Możemy tak­że uzyskać wgląd w znaczące wydarzenia z historii naszego życia. Oczywiście, niektóre wspomnienia mogą być bolesne, więc musimy łagodnie podchodzić do własnej pamięci i jeśli trzeba, szukać pomocy u innych ludzi.

DEON.PL POLECA

Modlitwa o łaskę

Modlę się o następującą łaskę: by poznać Jezusa dogłębniej, kochać Go więcej i więcej iść w Jego ślady.

DZIEŃ 1

Przeczytaj Łk 2, 39-40. Kontempluj okres życia Jezusa aż do czasu, gdy ukończył dwanaście lat.

DZIEŃ 2

Przeczytaj Łk 2, 41-50. Bądź z Jezusem podczas pielgrzymki do świątyni, gdzie doświadcza pogłębiającego się przeczucia własnego powołania. Bądź przy Maryi i Józefie niepokojących się Jego nieobecnością. Podziel się z nimi doświadczeniami z własnej młodości i tym, jak odczuwasz je teraz, patrząc na nie z perspektywy czasu.

DZIEŃ 3

Przeczytaj Łk 2, 51-52. Żyj z Jezusem, gdy jest nastolatkiem i młodym mężczyzną. Pamiętaj, że w którymś momencie do­rastania Jezusa umiera Józef. Dziel się z Jezusem doświad­czeniami własnej młodości i wchodzenia w dorosłość.

DZIEŃ 4

Powtórzenie.

DZIEŃ 5

Powtórzenie. Możesz też zamiast powtórzenia odmówić razem z Jezusem Psalm 42. Pamiętaj, że Jezus, będąc pobożnym Ży­dem, odmawiał jako młody człowiek ten i inne psalmy w swo­im języku. Psalmy pomagały Mu wyrazić wiarę w Boga, Ojca i nam także w tym pomagają.

DZIEŃ 6

Przeczytaj Mt 3, 13. Spędź pewien czas z Jezusem przygo­towującym się do odejścia z domu, by wyruszyć nad Jordan i zacząć swą działalność publiczną. Co mówią sobie nawza­jem Maryja i Jezus? Jakimi dzielą się opowieściami z okresu dorastania Jezusa?

DZIEŃ 7

Smakuj łaski tego tygodnia.

*  *  *

Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl

Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ

*  *  *

Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak wyglądała młodość Jezusa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.