Jeśli chcemy pójść za Jezusem, to będzie nasza historia. Nikt nas nie zmusza, to nasz wybór

Jeśli chcemy pójść za Jezusem, to będzie nasza historia. Nikt nas nie zmusza, to nasz wybór
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Trudną perspektywę naśladowania, pójścia za Nim, Jezus wypowiada wobec wszystkich. Mówi to do tłumu, obecnych przy Nim apostołów, ale i do wszystkich uczniów na przestrzeni dziejów. Jeśli chcemy pójść za Nim to będzie nasza historia. Nikt nas nie zmusza, to jest nasz wybór.

Z Ewangelii wg św. Łukasza: I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».
Potem mówił do wszystkich: «Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?

DEON.PL POLECA
Czytanie na dziś: Łk 9,22-25

Obraz: Jezus po modlitwie na osobności wyjawia uczniom im swoją dramatyczną przyszłość. Potem mówi o tym do ‘wszystkich’. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.

Myśl: Trudną perspektywę ‘naśladowania’, pójścia za Nim, Jezus wypowiada wobec wszystkich. Mówi to do tłumu, obecnych przy Nim apostołów, ale i do wszystkich uczniów na przestrzeni dziejów. Jeśli chcemy ‘pójść za Nim’ to będzie nasza historia. Nikt nas nie zmusza, to jest nasz wybór. Ale ‘jeśli’ się zdecyduję muszę spełnić trzy warunki: ‘zaprzeć się siebie’ - nie zabić i unicestwić, ale wybrać życie jako wolność i miłość; ‘brać krzyż’ - czyli akceptować to, co przychodzi i co jest konieczne; ‘naśladować’ - czyli iść za Nim, za przykładem jaki nam zostawił. Nie niosę belki krzyża, ale naśladuję Chrystusa, który został ukrzyżowany z miłości do nas.

Emocja: Jaka z tego korzyść? To jest ważne pytanie, służące rozeznawaniu: do czego coś prowadzi, co mi daje? Chciwość gubi. Zdobycie ‘całego świata’ może być zgubne dla chrześcijanina, najpierw jako ucznia Chrystusa, a potem także jako człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby gromadzić tylko to, co przynosi korzyść.

Wezwanie: Poproszę o łaskę brania codziennego krzyża przez naśladowanie Jezusa. Podziękuję za Jego trud, który daje mi życie.
Przez jakiś czas pozostanę w adoracji krzyża.

 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje iluzjami? Czy kierować się sumieniem, jeśli inni idą na kompromis? Dlaczego Bóg tak często milczy wobec naszego cierpienia? Ile w Jego...

Skomentuj artykuł

Jeśli chcemy pójść za Jezusem, to będzie nasza historia. Nikt nas nie zmusza, to nasz wybór
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.